Lojalni klienci telekomów płacą więcej od nowych

Opublikowano: 09.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1825

Najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w UK będą musieli stawić czoła zbiorowemu pozwowi o wartości 3,3 mld funtów. Prawnicy zarzucają gigantom – EE, Vodafone, Three i O2, że stosują tzw. „kary lojalnościowe” dla stałych klientów.

Nawet 5 milionów konsumentów mogło paść ofiarą tzw. „kar lojalnościowych” w ciągu ostatnich 16 lat. Działacz Justin Gutmann wespół z kancelarią prawniczą Charles Lyndon, skierowali właśnie pozew przeciwko operatorom EE (należy do BT), Vodafone, Three i O2 (należy do Virgin Media O2) na łączną sumę 3,3 mld funtów. W pozwie czterem największym operatorom telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii zarzuca się, że pobierają od swoich stałych, lojalnych klientów, nadmierne opłaty.

Tym razem chodzi przede wszystkim o to, że operatorzy pobierają płatności za telefony, które ich konsumenci dawno już spłacili w ramach pierwszej umowy. Z dokumentów przedstawionych przez kancelarię prawniczą ma wynikać, że każde roszczenie może być warte ok. 1800 funtów. – Wnoszę pozew zbiorowy, ponieważ uważam, że te cztery firmy telekomunikacyjne systematycznie wykorzystywały miliony lojalnych klientów w Wielkiej Brytanii. Poprzez kary za lojalność – mówi w brytyjskich mediach Gutmann. A dodajmy, że ten dyrektor Citizens Advice jest już doświadczony w walce o prawa klienta. W przeszłości składał także pozwy zbiorowe przeciwko Apple i firmom kolejowym w Wielkiej Brytanii.

Sprawa dotycząca „karania” konsumentów za lojalność to nie nowość. Głośno było o tym na Wyspach już kilka lat temu, w efekcie czego rząd przyjął nowe przepisy. Te zobowiązały operatorów telewizyjnych i dostawców usług telekomunikacyjnych do informowania swoich klientów o zbliżającym się terminie wygaśnięcia umowy. W tym także o jej automatycznym przedłużeniu w razie braku informacji ze strony klienta o chęci jej zakończenia lub zmiany. Poza tym na mocy ustawy, która weszła w życie 15 lutego 2020 r., dostawcy usług telewizyjnych i telekomunikacyjnych zostali zobowiązani do informowania klientów o promocyjnych ofertach. O wszystkim, czym operatorzy kuszą nowych klientów.

Niestety, z zeszłorocznego raportu Citizens Advice wynika, że wciąż jeden na siedmiu konsumentów ponosi w UK tzw. „kary za lojalność”. W tym m.in. za usługi telekomunikacyjne.

To jednak nie koniec problemów firm telekomunikacyjnych na Wyspach. Przedsiębiorstwa są też krytykowane za wprowadzanie podwyżek cen, ponad inflację, w połowie obowiązywania umowy. Praktyka ta nie jest dozwolona w innych sektorach, w tym wśród dostawców energii elektrycznej i gazu. Natomiast firmy telekomunikacyjne podwyższają rachunki bazując na wskaźniku cen towarów i usług konsumenckich (CPI) lub na indeksie cen detalicznych (RPI), a następnie dodają do tego jeszcze kilka punktów procentowych podwyżki.

Z najnowszego badania grupy konsumenckiej „Which?” wynika, że w 2024 r. firmy telekomunikacyjne zarobią nawet 488 mln funtów w efekcie podwyżek cen w połowie kontraktu.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.