Kolejny podpalacz lasów przed sądem

Opublikowano: 21.01.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2320

Mieszkaniec Nowej Szkocji został oskarżony o wzniecenie w maju zeszłego roku jednego z największych pożarów lasu w historii tej kanadyjskiej prowincji.

Znany jako pożar jeziora Barrington, pożar wybuchł 26 maja 2023 r. na południowy zachód od Shelburne i został w pełni opanowany dopiero 13 czerwca. Został on całkowicie ugaszony po miesiącu od jego rozpoczęcia, za sprawą ulewnych opadów. Ogień strawił około 23 000 hektarów, ewakuowano ponad 6000 osób i zniszczył 60 domów i 150 innych obiektów.

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Departament Zasobów Naturalnych prowincji, 22-letni Dalton Clark Stewart z Villagedale został oskarżony w środę o trzy przestępstwa na podstawie ustawy o lasach. Stewart jest oskarżony o „rozpalenie ogniska na terenie prywatnym bez zgody właściciela, niepodjęcie rozsądnych wysiłków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, oraz pozostawienie go bez nadzoru”. Według National Post jego pierwsza rozprawa odbędzie się 7 marca przed sądem prowincji w Shelburne.

Pożar jeziora Barrington był największym w udokumentowanej historii Nowej Szkocji, odkąd rząd zaczął prowadzić rejestry na początku lat 1920.

Pożar wybuchł zaledwie dwa dni przed kolejnym pożarem w obszarze Upper Tantallon, w pobliżu wielu podmiejskich dzielnic położonych na północny zachód od Halifax. Ogień strawił 969 hektarów, ewakuowano 16 000 osób i zniszczył 151 domów w okolicy. Udało się go opanować 4 czerwca i całkowicie ugasić do 26 lipca. Trwa ustalanie przyczyn tego pożaru. Silny wiatr okazał się tragicznym katalizatorem masowego rozprzestrzeniania się obu pożarów.

W sezonie pożarów politycy i media obwiniały za pożary zmiany klimatyczne. Zarówno CTV, jak i „Washington Post” opublikowały artykuły, w których przypisywano pożary zmianom klimatycznym, mimo że ich przyczyna nie była wówczas znana.

Na początku tygodnia mieszkaniec Quebecu przyznał się do wzniecenia 14 pożarów podczas fali pożarów zeszłego lata.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. replikant3d 21.01.2024 11:32

    Podpalacze dostali ,,zlecenie,, na robotę to ją wykonali…

  2. MrMruczek 22.01.2024 10:58

    Podpalenia to chleb powszedni straży ogniowych na całym świecie od zawsze, ale dlaczego mimo tego, że strażacy mają coraz więcej wydajniej działającego sprzętu, to jak już pożar wybucha, to błyskawicznie ogień trawi olbrzymie tereny (Kanada, Syberia, Australia, Grecja, Hiszpania, USA, a ostatnio nawet Brazylia), czy któryś z mądrali denialistów może mi to wyjaśnić ja czterolatkowi?

  3. Katana 22.01.2024 12:07

    MrMruczek
    Jeśli teoria (o globalnym ociepleniu) nie pasuje do rzeczywistości to zmienia się… rzeczywistość. Ogień i dym, też robią swoje

  4. Katarzyna TG 22.01.2024 13:31

    @MrMruczek

    Bo podpalacze podpalają w wielu punktach naraz a trudno się gasi pożar który ma wiele ognisk pierwotnych.

  5. Denisrozrabiaka 22.01.2024 14:21

    “Mieszkaniec Nowej Szkocji” – zwrócił jedynie uwagę na problem globalnego ocieplenia, dzięki takim działaniom, można podwyższać podatki dla zrównoważonego rozwoju klimatu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.