Jak pomóc Świętemu Mikołajowi?

Opublikowano: 13.12.2008 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 614

Zabawki dzieciom, pod choinkę, przynosi, jak wiadomo, Mikołaj. Powinniśmy jednak sprawdzić czy wszystkie te zabawki wyprodukowały świstaki z dalekiej Laponii. Tylko one wiedzą, co dla dzieci najlepsze.

Rynek zabawek dla dzieci jest prawie tak wielki jak dla dorosłych. Różnica generalnie polega na tym, że to my, dorośli dokonujemy zakupu. Zbliża się gorączka zabawkowa i wielu z nas już nerwowo zagląda do stosownych sklepów, kombinując, co by tu w tym roku kupić synom, córkom, chrześniakom, pociotkom oraz innym najczęściej małoletnim członkom rodziny.

By przyjemność dawania i przyjmowania prezentów nie była niczym zmącona, musimy pamiętać, aby nasz prezent był bezpieczny. Nie powodował bałaganu, zabrudzenia. Nie zrobił dziecku krzywdy. Nie stał się przyczyną choroby. Nie stwarzał jakiegokolwiek zagrożenia.

Producenci zabawek mają obowiązek projektowania ich i wytwarzania w określony sposób, z bezpiecznych materiałów. Przed dopuszczeniem zabawek do sprzedaży, ich producent musi posiadać certyfikat określający, że dany wyrób spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Certyfikat taki wystawia notyfikowana jednostka certyfikująca, na podstawie przeprowadzonego badania danego typu wyrobu. Problematykę nadawania certyfikatów producentom zabawek reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 18 września 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków dotyczących bezpieczeństwa zabawek.

Jednak, jak wiadomo z praktyki, często w handlu pojawiają się wielkie „okazje” z różnych egzotycznych zakątków świata, które jakimś cudem ominęły wspomniany urząd certyfikujący.

Kupując jakąkolwiek zabawkę powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na informacje i oznaczenia, które producent ma obowiązek umieszczać na zabawce, ulotce lub opakowaniu. Wszelkie informacje i instrukcje muszą być napisane w języku polskim.

Producent powinien dołączyć do zabawki informację o jej przeznaczeniu. Powinna przede wszystkim określać wiek dzieci, dla których jest przeznaczona, następnie szczegóły dotyczące jej użytkowania i przechowywania.

Jeżeli zabawka ze względu na bezpieczeństwo dzieci do lat trzech, nie jest dla nich wskazana, producent powinien umieścić na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie czy dołączonej do zabawki ulotce wyraźne i widoczne ostrzeżenie o treści: “Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy” lub “Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”. Ostrzeżenie może być także uwidocznione w formie znaku graficznego. Równocześnie z ostrzeżeniem zamieszcza się krótką informację o szczególnych ryzykach związanych z takim ograniczeniem.

Producent jest zobowiązany dołączyć instrukcję obsługi do: zjeżdżalni, huśtawek, trapezów, pierścieni, kół i innych podobnych zabawek, w szczególności przeznaczonych do zawieszania. Instrukcja musi wskazywać prawidłowy sposób montażu zabawki oraz oznaczać jej części, które mogą stwarzać zagrożenie w razie wadliwego montażu. Instrukcja musi również zalecać prowadzenie okresowych kontroli i konserwacji podstawowych części zabawki i ostrzegać o możliwych następstwach niewykonania tych zaleceń.

Producent zabawki, która stanowi miniaturę lub model urządzenia, bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, musi na opakowaniu umieścić ostrzeżenie, że może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Musi także dołączyć instrukcję użycia zabawki oraz zamieścić w niej ostrzeżenie o potrzebie zachowania środków ostrożności a także poinformować o konieczności przechowywania zabawki w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Producent zabawki, której niezbędnym składnikiem są substancje lub materiały stwarzające niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, musi do zabawki dołączyć instrukcję używania zawierającą ostrzeżenie o tym niebezpieczeństwie oraz informację dotyczącą środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia niebezpieczeństwa. Ponadto musi także dołączyć do zabawki informację na temat pierwszej pomocy w razie wypadku spowodowanego użyciem zabawki oraz informację o konieczności przechowywania zabawki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Producent łyżew, łyżworolek, wrotek i deskorolek, rowerów dziecinnych i innych podobnych wyrobów powinien dołączyć do zabawki instrukcję używania przypominającą o konieczności zachowania ostrożności oraz podkreślającą, że używanie zabawki wymaga specjalnych umiejętności. Producent musi także zalecić stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Opakowania zabawek przeznaczonych dla dzieci, które nie ukończyły trzech lat, nie mogą posiadać elementów niebezpiecznych dla dziecka, w szczególności dających się odłączyć elementów metalowych.

W większości przypadków na zabawkach spotyka się symbole graficzne ułatwiające ocenę produktu:

Produkt spełnia wszystkie normy określone przez Unię Europejską. Jest to w tej chwili jedyne obowiązkowe oznaczenie świadczące o bezpieczeństwie zabawki. Inne certyfikaty, podawane wcześniej przez producentów lub importerów, nie są obecnie konieczne.

Zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej trzech lat. Czasami dodawana jest informacja tekstowa: „Zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia ze względu na możliwość zadławienia się małymi elementami”.

Zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Wiek młodszych dzieci może być również podawany w miesiącach.

Najlepiej powyższe zasady przekazać listem do Świętego Mikołaja aby nie przyniósł naszym dzieciom czegoś co będzie dla nich niewłaściwe lub nawet niebezpieczne. Gwiazdka to dla nich najradośniejszy czas.

Autor: Cezary Krysztofiak
Źródło: Wiadomości24.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.