Izrael odpowiada za wybuch w obiekcie jądrowym w Iranie

Opublikowano: 12.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1276

Izrael stoi za incydentem w irańskim zakładzie jądrowym Natanz, twierdzi izraelska stacja radiowo-telewizyjna KAN powołując się na „źródła w wywiadzie”.

W niedzielę rano Organizacja Energii Atomowej Iranu oświadczyła, że w Natanz doszło do awarii sieci energetycznej w zakładzie wzbogacającym uran. Nikt nie ucierpiał, nie doszło do zanieczyszczenia środowiska, przyczyny zdarzenia są ustalane. Później wiceprezydent Iranu i szef Organizacji Energii Atomowej kraju Ali Akbar Salehi oświadczył, że incydent jest atakiem i objawem „terroryzmu jądrowego”.

„Źródła w wywiadzie (podają – red.), że za działaniami w Natanz stoi Izrael. Chodzi o izraelski cyberatak, w który zaangażowany jest Mossad” – poinformowała stacja radiowo-telewizyjna. Według źródeł TV, poniesione „szkody są większe, niż mówią w Iranie”.

Zawarty w 2015 roku przez „szóstkę” (Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja, USA, Francja) i Iran Wspólny kompleksowy plan działania przewidujący zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie programu jądrowego Iranu, jako gwarancja nieotrzymania przez Teheran broni jądrowej, nie przetrwał nawet trzech lat: w maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o jednostronnym wyjściu i przywróceniu surowych sankcji przeciwko Teheranowi. Iran w 2019 roku, równo cztery lata po wyjściu USA z traktatu, oświadczył, że stopniowo będzie zmniejszać swoje zobowiązania w ramach porozumienia, rezygnując z ograniczeń badań jądrowych, wirówkach, poziomie wzbogacania uranu.

Pod koniec 2020 roku w Iranie przyjęto prawo „Strategiczne środki w celu zniesienia sankcji”, polegające na intensyfikacji działań jądrowych w celu zniesienia sankcji wobec kraju. Zgodnie z prawem irańscy fizycy jądrowi doprowadzili już wzbogacanie uranu do poziomu 20% (umowa nuklearna przewiduje wzbogacanie na poziomie 3,67%) oraz ograniczyli od 23 lutego możliwości kontroli IAEA. Prawo przewiduje stosowanie mocniejszych wirówek. W sobotę prezydent Iranu Hasan Rouhani oświadczył, że uruchomiono kaskadę potężnych wirówek generacji IR-6.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o