Francja rozważy wycofanie się z NATO

Opublikowano: 19.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1379

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thebault w związku z zerwaniem kontraktu na dostawy francuskich okrętów podwodnych powiedział, że Canberra szykowała się do zdrady Paryża – donosi „Sydney Morning Herald”.

Wcześniej francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian poinformował o wezwaniu na konsultacje ambasadorów w Australii i USA po tym, jak Canberra rozwiązała umowę na zakup okrętów podwodnych. „Mamy bardzo rzetelne informacje z niezależnych mediów, za co jestem wdzięczny, że to wszystko (zerwanie kontraktu z Francją po powołaniu nowego trójstronnego paktu obronnego z USA i Wielką Brytanią – red.) było przygotowywane od ponad 18 miesięcy. Jeśli opublikowane informacje (…) o szykującej się zdradzie (…) są prawdziwe – a one nie zostały obalone – to jest to poważne naruszenie zaufania i bardzo zły sygnał” – oświadczył Jean-Pierre Thebault.

Podkreślił także, że australijski minister obrony Peter Dutton skontaktował się ze swoim francuskim odpowiednikiem w sprawie tej decyzji dopiero po jej ogłoszeniu przez media. Dodał, że przez 18 miesięcy nie było „żadnych ostrzeżeń”, podczas gdy Australia, USA i Wielka Brytania tworzyły nowy program sojuszu obronnego.

Wcześniej Australia, w ramach partnerstwa w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa z Wielką Brytanią i USA (AUKUS), ogłosiła, że wycofuje się z umowy z francuską Naval Group. Kontrakt o wartości 56 mld euro dotyczył produkcji 12 okrętów podwodnych klasy Barracuda. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej „ciosem w plecy”, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.

Kryzys w stosunkach między Francją a Stanami Zjednoczonymi w dużym stopniu wpłynie na zdefiniowanie nowej koncepcji strategicznej NATO, ale nie pociągnie za sobą wycofania się z Sojuszu Atlantyckiego – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. „NATO zainicjowało dyskusję nad swoją koncepcją, na wniosek prezydenta republiki. Na kolejnym szczycie NATO w Madrycie będą prowadzone prace nad nową koncepcją strategiczną. Oczywiście to, co się wydarzyło, będzie miało związek z jej definicją” – cytuje ministra France Presse.

„Paryż musi przestać ulegać złudzeniom, a także wycofać się z Sojuszu Północnoatlantyckiego i zamknąć centrum doświadczalne NATO w sferze bezpieczeństwa kosmicznego, które Stany Zjednoczone chcą ulokować w Tuluzie” – powiedział Jean-Luc Melanchon, członek Zgromadzenie Narodowe.

To wydarzenie „podważa” więzi Paryża z jego anglosaskimi sojusznikami i będzie miało „poważne konsekwencje”, jak twierdzą francuscy senatorowie i posłowie. „Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska z Afganistanu bez porozumienia z partnerami w ramach NATO. Rozwiązanie umowy w sprawie okrętów podwodnych z powodu Waszyngtonu to kolejne wydarzenie, które powinno doprowadzić do dokładnej oceny relacji między Francją a jej historycznym sojusznikiem” – czytamy we wspólnym oświadczeniu parlamentarzystów.

Umowa zawarta z Canberrą pięć lat temu była kolosalna z punktu widzenia ekonomii i geopolityki, czytamy w artykule. Jej anulowanie zszokowało państwo francuskie i przemysł.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Emily Horn powiedziała, że ​​administracja USA jest w bliskim kontakcie z władzami francuskimi po decyzji Paryża o wycofaniu ambasadora z Waszyngtonu na konsultacje i zamierza poświęcić najbliższe dni na rozwiązywanie problemu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cami
Użytkownik
Cami

francja dzis to arabusy ktorych wpierw nasciagali ze swoich kolonii – ktorzy potem poplodzili potomkow czyli juz pelnoprawnych francuzikow urodzonych ma francuskiej ziemi – wiec kto z nimi by chcial rozmawiac i sie liczyc? he?

AstroCris
Użytkownik
AstroCris

Żabojady poczuły się zdradzone przez swoich ‘historycznych sojuszników’? Pozdrawiamy ich środkowym palcem z Polski.