Echa wojny w Gazie na Zachodnim Brzegu – retrospekcja

Opublikowano: 26.06.2009 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 3157


Mieszkaniec Hebronu czytający doniesienia z Gazy tuż po rozpoczęciu izraelskiej ofensywy. Styczeń 2009, Hebron.

W styczniu 2009 Izrael przeprowadził operację wojskową Płynny Ołów. Strefa Gazy – jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na ziemi (sic!), zamieszkały w większości przez uchodźców – była bombardowana i ostrzeliwana przez 22 dni.


Jeden z wieców przeciw izraelskiej ofensywie na Strefę Gazy. Plakat dotyczy ofiar wśród dzieci. Styczeń 2009, Hebron.

Podczas gdy w mediach toczyła się dyskusja na temat tego, kto jest cywilem, a kto nie, ginęli ludzie. Operacja w Gazie przyniosła największą jednodniową ilość ofiar zanotowaną na okupowanych terytoriach palestyńskich od 1967 r.; ONZ podaje, że w sumie zginęło w niej ponad 1200 osób.


Demonstracja nauczycieli przeciw wojnie w Gazie. Styczeń 2009. Hebron.

Jak pisał w izraelskim dzienniku “Haaretz” Gideon Levy: „Piloci Izraelskich Sił Zbrojnych nie rozróżnili, bo nie mogli, oficera Hamasu od jego dzieci, policjanta drogówki od operatora wyrzutni rakiet Qassam, składu broni od kliniki zdrowotnej, pierwszego od drugiego piętra gęsto zaludnionych budynków z tuzinami dzieci w środku.”


Demonstracja nauczycieli przeciw wojnie w Gazie. Styczeń 2009. Hebron.

Izraelska ofensywa w Gazie odbiła się głośnym echem wśród mieszkańców Zachodniego Brzegu. W Hebronie, który oddalony jest od Stefy Gazy o ok. 40 km, mieszkańcy brali udział w licznych pokojowych demonstracjach i wiecach. Na znak protestu niesiono transparenty nawołujące do wycofania wojsk izraelskich z Gazy oraz wzywające społeczność międzynarodową do przerwania milczenia. W Hebronie zorganizowano też strajk generalny – na znak solidarności z Gazą większość sklepów była okresowo zamykana.


Demonstracja nauczycieli przeciw wojnie w Gazie. Styczeń 2009. Hebron.

Jedną z demonstracji zorganizowali nauczyciele Hebronu. Protestowali szczególnie przeciw licznym ofiarom wśród dzieci, które stanowiły blisko jedną trzecią przypadków śmiertelnych. Demonstracja była niema.


Jedna z pikiet przeciw bombardowaniu Strefy Gazy. Napis oznacza “Gaza”. Styczeń 2009, Hebron.

Wielu z Hebrończyków ma (bądź miała) krewnych w Strefie Gazy. Ciągłe napięcie i strach o bliskich był mocno odczuwalny w atmosferze miasta. Palestyński policjant pochodzący z Gazy pewnego dnia powiedział: “Dziś zbombardowano dom mojego ojca, ale na szczęście był poza nim. Jest w porządku, mieszka teraz u rodziny”.


Checkpoint “CP56” po starciach między młodzieżą palestyńską i żołnierzami izraelskimi. Styczeń 2009, Hebron.

Pomimo tego, że przeważająca większość demonstracji miała charakter pokojowy, w okolicy checkpointów dochodziło do starć młodzieży z izraelskimi żołnierzami, którzy na rzucane w nich kamienie odpowiadali gazem łzawiącym, bombami dźwiękowymi i ostrzałem demonstrantów.


Styczeń 2009. Nablus.

W Nablusie – mieście nękanym licznymi inwazjami armii izraelskiej i zablokowanym siedmioma checkpointami, a zarazem jednym z głównych ośrodków palestyńskiego ruchu oporu – formy protestu były często bardzo wymowne.


Demonstracja nauczycieli przeciw wojnie w Gazie. Styczeń 2009. Hebron.

Izrael oskarżony został przez ONZ oraz przez liczne międzynarodowe i izraelskie organizacje praw człowieka o zbrodnie wojenne.


Styczeń 2009. Hebron.

Pomimo, że ofensywa izraelska na Strefę Gazy sprzed pięciu miesięcy teoretycznie się zakończyła, sporadyczne ostrzeliwania, szczególnie w strefie przygranicznej, wciąż trwają, a sytuacja humanitarna się nie poprawia. Brakuje podstawowych produktów żywnościowych, wody, gazu do gotowania, prądu, środków medycznych, materiałów budowlanych. Obowiązuje całkowity zakaz eksportu. Bezrobocie sięga 60%. Wprowadzenie kary zbiorowej, jaką jest blokada Strefy Gazy, stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego (IV Konwencja Genewska).

Dla zainteresowanych tematem polecam artykuł: Izraelska propaganda: im więcej kłamstw…

Autorka tekstu i zdjęć: Małgorzata Juszczak
Źródło: Dziennikarstwo Obywatelskie
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 2.5 Polska


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Joachim 26.06.2009 10:28

    Żydzi stracili moralne prawo do potępiania holokaustu.

  2. mAc 26.06.2009 13:17

    teraz oni sami sa nazistami.

  3. gosia 27.06.2009 23:13

    Więcej zdjęć i relacji na blogu z Palestyny http://www.alkhalil-adividedcity.blogspot.com

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.