CIA interesuje się technologią wskrzeszenia mamutów

Opublikowano: 04.10.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1385

Podczas gdy wielu jest sceptycznie nastawionych do perspektywy, a nawet możliwości wskrzeszenia dawno wymarłych stworzeń, firma Venture Capital powiązana z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą inwestuje w firmę biotechnologiczną Colossal, która obiecuje wskrzesić mamuta włochatego i tygrysa tasmańskiego.

Wykorzystanie informacji genetycznej z odtworzonego DNA wymarłych stworzeń do wskrzeszenia ich we współczesnym świecie jest centralną ideą powieści science fiction i całej serii filmów „Park Jurajski”. Przełomowe osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii, a zwłaszcza inżynierii genetycznej, w ostatnich latach mogą dać szansę na powrót do naszego realnego świata dawno wymarłych gatunków. Przynajmniej w postaci tzw. gatunków zastępczych, tj. genetycznie zmodyfikowanych bliskich krewnych obecnie istniejących zwierząt.

Cel ten wyznaczyła firma biotechnologiczna Colossal Biosciences z Dallas (USA), która zebrała się, aby wskrzesić dwa wymarłe ssaki, tj. mamuta włochatego i wilka workowatego (zwanego również wilkiem torbaczem lub tygrysem tasmańskim). Firma planuje wykorzystać do tego znaną metodę inżynierii genetycznej, czyli technologię edycji genów opartą na systemie CRISPR-Cas. Jako podstawę do stworzenia zastępczego gatunku mamutów włochatych Colossal wybrał słonia azjatyckiego, którego genom ma 99,6 procent wspólnego z genomem wymarłego starożytnego krewnego.

Korzystając z technologii CRISPR, firma zamierza zastąpić niedopasowane DNA w indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych utworzonych z komórek skóry słonia. Ponadto z komórek macierzystych powstaną embriony mamutów, które będą hodowane w sztucznych macicach. Kolosalne plany uniknięcia stosowania macierzyństwa zastępczego w ten sposób, ponieważ same słonie azjatyckie są zagrożone.

Założyciele firmy – dr George Church, inżynier genetyczny i biolog molekularny, „ojciec biologii syntetycznej”, profesor Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology oraz seryjny przedsiębiorca Ben Lamm – zgromadzili już imponującą listę sponsorów i inwestorów. Wydaje się, że niedawno dołączyła do nich In-Q-Tel, firma Venture Capital powiązana z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą.

Z prawnego punktu widzenia In-Q-Tel jest niezależną, prywatną korporacją non-profit, która nie jest pod kontrolą CIA ani żadnej innej agencji rządowej. W rzeczywistości korporacja jest związana umową czarterową i rocznym kontraktem z CIA, który określa relacje między obiema organizacjami. In-Q-Tel inwestuje w firmy high-tech, aby zapewnić, że CIA i inne agencje wywiadowcze są wyposażone w najnowszą technologię wspierającą zdolności wywiadowcze USA.

„Strategicznie nie chodzi tu o mamuty, ale o możliwości” – informują przedstawiciele firmy In-Q-Tel. „Biotechnologia i bioekonomia mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju ludzkości. Ważne jest, aby nasz rząd rozwijał te obszary i miał pomysł na to, co jest możliwe” – powiedział Ben Lamm, współzałożyciel Colossal Biosciences.

Warto zauważyć, że Colossal nie jest pierwszą firmą biotechnologiczną, w którą zainwestował In-Q-Tel. Wcześniej portfolio koncernu poszerzyło się o firmy i start-upy, które produkują sprzęt do sekwencjonowania i analizy DNA, stosują metody sztucznej inteligencji do mapowania i analizowania ryzyka chorób zakaźnych oraz opracowują metody produkcji biopaliw z wykorzystaniem bakterii.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.