Związki zawodowe mają prawo do tajemnicy

Opublikowano: 05.08.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 568

Orzeczeniem z 31 lipca 2013 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię do tej pory niejednolicie postrzeganą przez różne sądy niższego szczebla – prawa związków zawodowych do odmowy ujawniania danych osobowych pracowników objętych ochroną związkową.

SN uznał, że pracodawca nie może żądać od związku listy imiennej wszystkich pracowników do niego należących. Musi natomiast konsultować ze wszystkimi organizacjami związkowymi w swoim przedsiębiorstwie zamiar zwolnienia każdego pracownika, i tylko co do tej konkretnej osoby może otrzymać informację o jej przynależności – bądź nie – do związku. O taką interpretację przepisu związki zawodowe walczyły od dłuższego czasu.

Autorka: Lidia Kalina
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. jestemtu 05.08.2013 12:09

    Strzeliły sobie w stopę?
    A jak pracodawca potrąci składkę, którą oni przejadają?
    Chyba że teraz w dniu wypłaty, pracownicy będą sami chodzić i opłacać składki 🙂

  2. Rozbi 05.08.2013 17:05

    jestemtu – ja zawsze popierałem tą propozycję – niech KAŻDY pracownik dostaje pensje brutto a następnie rozlicza się sam z podatków i ZUSów i składek.

  3. pasanger8 05.08.2013 18:02

    @Rozbi Bardzo fajna propozycja tylko jakoś nigdy żaden z moich pracodawców na czarno nie zaproponował mi 5000 na rękę.

  4. cetes 06.08.2013 13:15

    Gdy 100 lat temu Henry Ford założył fabrykę samochodów, to płacił pracownikom bardzo dużo w porównaniu z innymi przedsiębiorcami.
    Mieli oni do niego o to pretensje, ale on twierdził, że jego pracowników musi być stać na kupno produkowanych przez siebie samochodów.
    Antagoniści oczywiście twierdzili, że robotnicy Forda i tak nie kupią kilka samochodów, a oni, mający pieniądze, też ich nie kupią i grozi mu plajta.
    Wówczas Ford mówił coś mniej więcej takiego: kilku samochodów moi robotnicy nie kupią, ale mając pieniądze kupią domy, ich wyposażenie, pójdą do kina, restauracji itd. i dadzą zarobić innym, którzy mając pieniądze kupią sobie samochody.

    Minął wiek, ale jak widać, myślących nie przybyło.
    Żeby chociaż zapamiętali ten pogląd “wrednego kapitalisty”.

  5. cetes 06.08.2013 15:03

    Oczywiście zauważam.

    Szkoda, że nie zauważają jej różni idioci bełkocący o “płacy rynkowej”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.