Zniosą ponad 1000 sankcji gospodarczych USA dla Iranu

Opublikowano: 24.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1382

Iran uzgodnił z innymi uczestnikami negocjacji w sprawie umowy nuklearnej w Wiedniu zniesienie ponad tysiąca sankcji gospodarczych nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa, powiedział we wtorek szef sztabu prezydenta Hassana Rouhani Mahmoud Vaezi.

Negocjacje w sprawie przywrócenia Wspólnego Kompleksowego Planu Działania w sprawie irańskiego programu jądrowego (JCPOA) oraz zniesienia sankcji USA wobec Iranu trwają od kwietnia w Wiedniu. Wcześniej rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że w najbliższych dniach rozpocznie się siódma runda rozmów z Iranem.

„Negocjacje posunęły się daleko do przodu. Uzgodniono zniesienie sankcji we wszystkich kwestiach gospodarczych. W tej chwili osiągnięto porozumienie w sprawie bankowości, ubezpieczeń, ropy i żeglugi. Wszystko to zostało już uzgodnione. Na podstawie porozumienia około 1040 sankcji z czasów Trumpa zostanie zniesionych (…). Osiągnięto porozumienie w zakresie zniesienia embarga na osoby i aparaty należące do administracji Najwyższego Przywódcy kraju” – powiedział Vaezi na konferencji prasowej.

Zaznaczył też, że negocjacje są teraz oparte na sankcjach nałożonych przed prezydenturą Trumpa w 2015 roku.

Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, Francja i Iran w 2015 roku podpisały Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA), który przewiduje zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego Iranu jako gwarancję nieposiadania przez Teheran broni jądrowej. W maju 2018 roku Stany Zjednoczone ogłosiły jednostronne wycofanie się z niej i przywrócenie surowych sankcji wobec Teheranu. W odpowiedzi Iran ogłosił stopniową redukcję swoich zobowiązań wynikających z umowy, rezygnując z ograniczeń w badaniach jądrowych, wirówkach i poziomie wzbogacania uranu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.