Zimbabwe wypłaci odszkodowania białym farmerom

Opublikowano: 31.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 818

Przed blisko dwudziestoma laty w Zimbabwe weszła w życie reforma rolna, przeforsowana przez obalonego przed prawie trzema laty prezydenta Roberta Mugabe. Jej efektem było odebranie ziemi grupie blisko 4,5 tysiąca białych farmerów, co zakończyło się gospodarczą katastrofą. Teraz władze Zimbabwe zamierzają wypłacić odszkodowania, aby w ten sposób naprawić swoje relacje ze światem zachodnim.

Porozumienie w sprawie odszkodowań za wywłaszczenia zawarte zostało w biurze prezydenta Emmersona Mnangagwę, a podpisali je minister rolnictwa Oppah Muchinguri-Kashiri, związki zawodowe rolników oraz zagraniczne konsorcjum rolne. Na jego mocy 4,5 tys. rodzin białych farmerów otrzyma blisko 3,5 mld dolarów odszkodowań. Nie zostaną one jednak wypłacone w gotówce, bo Zimbabwe po prostu na to nie stać.

Rząd tego kraju zamiast tego zamierza wyemitować długoterminowe obligacje oraz przeprowadzić zbiórkę wśród zagranicznych darczyńców. W chwili obecnej w Zimbabwe oficjalnego zajęcia nie ma blisko 90 proc., natomiast tamtejsza waluta jest tak naprawdę nic nie warta. Samo przejęcie gospodarstw białych farmerów przez blisko 300 tys. murzynów spowodowało 20 lat temu spadek produkcji rolnej o ponad połowę.

Władze w Harare nie ukrywają specjalnie, że tak naprawdę zostały zmuszone do naprawienia błędów swojego byłego prezydenta. Obalony jesienią 2017 r. Mugabe przez swoją politykę w praktyce zamroził relacje Zimbabwe z państwami zachodnimi. Tym samym wypłacenie rekompensat ma być próbą odnowienia tych relacji, bo podczas jego rządów zachodnie instytucje nałożyły szereg sankcji gospodarczych.

Na podstawie: Timeslive.co.za, Aljazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Remigiusz 01.08.2020 10:25

    eksportowali żywność do połowy afrykańskich krajów ,byli spichlerzem Afryki …i ,,głupi przypalony komunista” jednym podpisem spier..ł wszystko . W RPA szykuje się to samo ..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.