Wymuszanie złomowania aut lub oddania ich Ukraińcom

Opublikowano: 19.03.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3155

Londyńczycy w szoku. Władze miasta zarządziły, że część samochodów mieszkańców ma trafić na złom albo na Ukrainę. Mogą też płacić horrendalne podatki.

W Londynie weszły w życie „zielone” przepisy, które mocno ingerują w życie mieszkańców i ich własność. Będą oni zmuszeni do pozbycia się już 9-letnich samochodów – pod pretekstem walki z klimatem. Przepisy mogą dotyczyć nawet 700 tys. aut.

Co zaskakujące, pierwotnie władze zakładały, że londyńczycy będą musieli swoje „stare” samochody zezłomować. Później jednak zdecydowano, że mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii równie dobrze mogą swoje auta oddać Ukraińcom. Za darmo.

Przepisy weszły w życie 15 marca i obejmują diesle wyprodukowane przed rokiem 2015 oraz samochody na benzynę starsze niż z rocznika 2006. Portale branżowe zwracają jednak uwagę, że ich wartość może sięgać, w przeliczeniu na złotówki, nawet blisko 100 tys.

Nowe przepisy spotkały się z falą krytyki. Wśród potępiających je osób znalazł się m.in. były premier Boris Johnson. Na razie jednak nie udało się skutecznie powstrzymać tych zapisów. Jeśli nic się w tej sprawie nie zmieni, samochody będą przymusowo złomowane, a londyńczycy dostaną „rekompensatę” w wysokości 2 tys. funtów, co wydaje się kwotą kuriozalną w porównaniu z wartością niektórych aut.

Alternatywą, na którą miłościwie zgodził się burmistrz Londynu Sadiq Khan, jest oddanie samochodu na Ukrainę. Wówczas także mieszkańcom będzie przysługiwać „rekompensata” wypłacana z pieniędzy podatników. Nowelizacja ta była inicjatywą mera Kijowa, Witalija Kliczki.

Ostatnim wyjściem dla mieszkańców Londynu jest płacenie miejskim władzom dziennej „opłaty” w wysokości 12,5 funta. Rocznie daje to ponad 4,5 tys. funtów.

Autorstwo: MM
Na podstawie: PCh24.pl, Interia.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Stary Kulas 19.03.2024 13:02

  Bzdura. Mogą ten samochód sprzedać osobie która nie mieszka w Londynie. Złomowanie lub przekazanie na Ukrainę to tylko dodatkowe opcje.

 2. LichoNiespi 19.03.2024 13:05

  To jest chore i wymaga leczenia psychiatrycznego szanowny panie premierze tzw Wielkiej Brytanii …

 3. Dober77 19.03.2024 22:40

  Jak juz zauwazyl Stary Kulas, to tylko jedna z opcji.
  Artykuł, zawiera informacje nie do końca precyzyjne. Program dotyczy możliwości przekazania pojazdów na potrzeby humanitarne i medyczne na Ukrainie, a nie wymuszenia złomowania aut czy oddania ich Ukraińcom. Inicjatywa ta jest częścią szerszego wysiłku na rzecz wsparcia Ukrow oraz “walki z zanieczyszczeniem powietrza” w Londynie poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń 🙂 przez pojazdy niespełniające norm ULEZ.

  W Londynie została ona wprowadzona dla uczestników programu złomowania pojazdów niezgodnych z normami Ultra Low Emission Zone (ULEZ), pozwalająca na przekazanie swoich pojazdów na rzecz potrzeb humanitarnych i medycznych na Ukrainie, zamiast ich zezłomowania lub dostosowywania do norm. Ta możliwość współpracy z Ukrainą została uruchomiona dzięki współpracy Transport for London (TfL) z brytyjską organizacją charytatywną British-Ukrainian Aid (BUA), przy wsparciu ambasady Ukrainy. Właściciele pojazdów, którzy zdecydują się na tę opcję, nadal otrzymają grant złomowania.
  https://www.london.gov.uk/vehicles-can-be-sent-ukraine-through-ulez-scrappage-scheme-next-week
  https://www.gov.uk/government/publications/donating-vehicles-to-ukraine-through-the-ulez-scrappage-scheme

  Sadiq Khan, burmistrz Londynu, wyraził w ten sposob wsparcie dla Ukrainy, podkreślając znaczenie tej inicjatywy dla pomocy humanitarnej. W ramach programu złomowania przekazano m.in. 50 wycofanych ambulansów, które mają wspomóc Ukrainę.
  https://www.standard.co.uk/news/london/ulez-scrappage-scheme-sadiq-khan-ukraine-donate-cars-tfl-b1140995.html

 4. Katarzyna TG 20.03.2024 09:41

  > “walki z zanieczyszczeniem powietrza” w Londynie poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń 🙂 przez pojazdy niespełniające norm ULEZ.

  Fajna ta “walka z zanieczyszczeniem powietrza” skoro wystarczy zapłacić kilkanaście funciaków i hulać do woli. Wtedy już zanieczyszczenia nie ma. Myślę że wkrótce londyńczycy wpadną na to że taniej jest zezłomować burmistrza wraz z całą ekipą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.