Woda w jeziorze Słonecznym przybrała czerwony kolor

Opublikowano: 10.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1823

W jeziorze Słonecznym na szczecińskim osiedlu Gumieńce i w rzece Bukowa wykryto cynk i żelazo – poinformował w czwartek wieczorem Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Na początku tygodnia woda w jeziorze o powierzchni niecałego kilometra kwadratowego przybrała rdzawy kolor. Szczecinianie informowali o tym w mediach społecznościowych.

We wtorek pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) ze strażą pożarną i służbami miejskimi postawili zapory na ujściu cieku Wierzbak do rzeki Bukowej, na wypływie z jeziorka Słonecznego, na rzece Bukowej poniżej jeziorka Słonecznego oraz za pomocą urządzeń pneumatycznych, zamknięto przepływ przy ul. Europejskiej. Pobrano też próbki wody do badań.

„Częściowe wyniki badań wody przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ w Szczecinie wskazały na obecność w wodzie cynku i żelaza. Jeziorko Słoneczne – cynk 17 mg/l oraz żelazo 100 mg/l, rzeka Bukowa – cynk 6 mg/l oraz żelazo 20 mg/l” – poinformował w czwartek wieczorem Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

W komunikacie dodano, że „trwają badania na obecność w wodzie innych metali”. Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do jeziorka Słonecznego, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.

Jak przekazywała PAP w środę rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Szczecinie Natalia Chodań „jest prawdopodobne, że zanieczyszczenie powstało na skutek spływu substancji Wierzbakiem do jeziora Słonecznego z terenu, na którym odbywała się akcja gaśnicza hali magazynowej”.

Ogniem w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęła się hala magazynowa firmy produkującej konstrukcje stalowe w Mierzynie pod Szczecinem (gmina Dobra). Pożar gasiło osiem zastępów straży. Hala spłonęła w całości, przyległe hale uległy nadpaleniu.

Gmina Dobra wezwała przedsiębiorcę, na terenie którego doszło do pożaru, do zaczopowania ujścia wody opadowej z zakładu na zewnątrz, oczyszczenia odcinków sieci odprowadzania wody deszczowej oraz wyczyszczenie sieci kanalizacji zakładowej. Straż Pożarna, wykorzystując korki pneumatyczne, zatkała przepływ w dwóch studzienkach kanalizacyjnych w okolicy ul. Spółdzielców w Mierzynie.

Zlecono też czyszczenie odcinków kanalizacji, w których znajduje się osad i pozostałości substancji popożarowej, wraz z wywozem i utylizacją popłuczyn, dalsze tamowanie przepływu wody na przepuście rzeki Bukowa przy ul. Europejskiej do czasu otrzymania pełnych wyników badań wody w jeziorku Słonecznym oraz codzienne badania jakości wody w rzece Bukowa, cieku Wierzbak oraz jeziorku Słonecznym wykonywane przez CLB GIOŚ w Szczecinie.

RZGW Szczecin, jako zarządzający terenem jeziora, rozważa zastosowanie koagulantu w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Drugim rozważanym wariantem jest wypompowanie wody z Słonecznego, stały monitoring poziomu napełnienia jeziorka Słonecznego oraz zatkanego przepustu.

Jak przekazał Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, „ze strony służb, inspekcji i Miasta Szczecin jest zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej”.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. walter667 10.09.2023 22:37

    …”ze strony służb, inspekcji i Miasta Szczecin jest zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej”. Tam w Szczecinie to nieźle ich podtruwają. Zatruta Odra, spalarnie prawie że w centrum miasta, porty przeładunkowe pylące na całe centrum, biospalarnia gdzie miały się palić tylko jakieś bambusy krojone czy coś suchego, a spalały się nawet ubrania, bo ktoś pamiętam dostał w łapę na wjeździe, teraz komary atakujące cały dzień (te tygrysie, może i od Billa zmodyfikowane) od których ponoć nie da się odczepić nawet psikając się środkami (środki to zapewne na nasze rodzime gatunki tylko), oczyszczalnia która pobiera wodę z nogi zatrutej Odry (czytałem że Szczecin ma 3 ujęcia łącznie), zatrucia w szpitalach, więc chyba do kompletu brakuje jeszcze Legionelli, a to wszystko wyczytane/opisane w dwóch gazetach lokalnych, więc nikt widać się nie kryje z niczym. Piszę to, bo często przejeżdżam przez Szczecin za granicę i co mi się nie spodobało, to ciężkie, zapleśniałe powietrze, a powinno być rześkie, bo dookoła widzę z autostrady same zielone tereny w dolinie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.