Włochy zmienią konstytucję

Opublikowano: 08.11.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1287

Premier włoskiego rządu Giorgia Meloni przedstawiła 3 listopada projekt reform, w tym konieczność zmiany konstytucji. Zmiany mają na celu wzmocnienie roli premiera i położenie kresu niestabilności politycznej kraju.

W ciągu ostatnich 75 lat w Italii formowano nie mniej niż 68 rządów. Wypada prawie jeden gabinet na każdy rok powojennej historii. Kpi się nawet, że do fotela premiera dołączony jest system… katapulty.

Niestabilność gabinetów ma swoje źródło w okresie powojennym. Chcieli „wymazać traumę Mussoliniego” i instytucje zaprojektowano tak, aby unikać pokusy mono-władzy z silną osobowością szefa rządu. Skutek jest taki, że premier miota się pomiędzy parlamentem a Prezydentem Republiki, musi scalać koalicje partyjne i ma najmniej czasu na realizację… programu.

Projekt Giorgii Meloni wywraca dotychczasową koncepcję. Szef rządu miałby być teraz wybierany bezpośrednio przez obywateli na 5-letnią kadencję, a nie wyznaczany przez Prezydenta do tworzenia koalicji. Parlament utraciłby możliwość łatwego odwoływania premiera.

W nowej ordynacji wyborczej partia lub koalicja, która zajęłaby pierwsze miejsce, niezależnie od wyniku, dostawałaby co najmniej 55% mandatów. Wystarczająco, by tworzyć silną i stabilną większość.

Do wejścia w życie tych pomysłów potrzeba jednak ponadpartyjnego porozumienia w parlamencie, a później jeszcze zatwierdzenia w referendum. W przeszłości dwie podobne próby zmiany systemu kończyły się niepowodzeniem – Silvio Berlusconiego w 2006 r. i Matteo Renzo w 2016 r. Włosi zagłosowali przeciw.

Przeciw pomysłowi jest lewicowa opozycja, która rzecz jasna przywołuje… Mussoliniego. Jeśli Giorgia Meloni nie przeforsuje swojego planu, może zostać nawet zmuszona do rezygnacji z fotela premiera. Katapulta znowu zadziała.

Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.