Wielkie protesty przeciw fałszerstwom wyborczym

Opublikowano: 09.01.2024 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2216

Wielotysięczne protesty w Belgradzie przeciw fałszerstwom wyborczym trwają już kilkanaście dni. Opozycja i protestujący tłum żądają unieważnienia wyborów parlamentarnych i lokalnych, które odbyły się w Serbii 17 grudnia, uznanych przez międzynarodowych obserwatorów za nieuczciwe.

W proteście przeciwko fałszowaniu wyborów głodówkę prowadzi kilkoro posłów opozycji. Międzynarodowa misja obserwacyjna stwierdziła, że SNS uzyskała nienależną przewagę w wyniku stronniczości mediów, niewłaściwego wpływu prezydenta Aleksandra Vučicia oraz nieprawidłowości w głosowaniu, takich jak kupowanie głosów.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie przebiegiem wyborów, a p. Józef Borrell, szef unijnej dyplomacji, oświadczył, że proces wyborczy w Serbii wymaga wymiernej poprawy i dalszych reform, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie serbskich instytucji demokratycznych stanowi rdzeń procesu akcesyjnego Serbii do UE.

Obserwatorzy wyborczy, reprezentujący UE i Radę Europy, ocenili, że wybory nie były sprawiedliwe, głosowanie zostało zmanipulowane, a sprawę powinna zbadać policja.

Premier Serbii, p. Anna Brnabić, odpowiedziała, że obserwatorzy kłamią i destabilizują kraj. Rządząca Serbska Partia Postępowa SNS zdobyła w wyborach 128 miejsc w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, a największa koalicja opozycyjna 65 mandatów.

Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stanlley 09.01.2024 11:37

  Forsują im kolorową rewolucję? Pewnie jak by Serbia ostro najeżdżała na Rosję to wszystko by było cacy, a tak skoro chcą mieć dobre stosunki z mocarstwem nuklearnym i nie czuć zagrożenia to trzeba im zrobić kolorową rewolucję. Pewnie jeszcze do tego za mało wytępili swoje firmy by zrobić miejsce dla zachodnich korporacji…

 2. LichoNiespi 09.01.2024 13:46

  ..jak oni falszujom wybory to sa/som prawidlowe wybory, ale jak wybory sa.som prawidlowe to wg nich wybiry te sa.som falszywe gdyz nie wybrano ich …
  szykowana jest nastepna rozruba w Serbi….widocznie majom jeszcze za malo tego majdanu….

 3. Denisrozrabiaka 09.01.2024 21:07

  “Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie przebiegiem…” – no to na co czeka Ameryka?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.