W Szwecji nieletni aplikują w gangach o zlecenia na zabójstwa

Opublikowano: 30.09.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1906

Szwecję od kilku lat nęka przemoc związana z walkami gangów imigrantów o kontrolę nad handlem narkotykami i bronią. Napływ migrantów zdemolował szwedzkie bezpieczeństwo. Władze zapowiadają radykalne środki, ale na razie to gangi są wzorcem dla młodych ludzi.

Szef policji Anders Thornberg zwrócił uwagę, że coraz więcej młodych ludzi bierze udział w wojnach gangów, które w ostatnich miesiącach wstrząsnęły Szwecją. W piątek 29 września, podczas konferencji prasowej, dyrektor policji mówił, że w wyniku przemocy w ciągu mijających 24 godzin zginęły trzy osoby. „Mamy do czynienia z sytuacją, w której dzieci same kontaktują się z gangami przestępczymi, zgłaszając się na ochotnika w celu popełnienia zabójstwa” – mówił Thornberg.

W wyniku wewnętrznych walk w jednym z gangów wybuchły krwawe strzelaniny i eksplozje bomb, które mają obecnie miejsce niemal codziennie. „Przestępcy są bezwzględni” – dodał Thornberg, opisując dobrze naoliwiony system, do którego się uciekają, gdy chcą wyeliminować swoich rywali. Ogłaszają po prostu „przetargi” dla osób z zewnątrz. Tu zgłaszają się często nawet nieletni, którym gangi „dostarczają broń i dają adres” delikwenta.

Według danych telewizji publicznej SVT tylko we wrześniu zginęło 12 osób. Noc ze środy na czwartek była szczególnie okrutna i dokonano trzech zabójstw, w tym 18-latka i 25-latki. Mats Lindström, obserwator policji w regionie Sztokholmu, który śledził komunikację gangów, mówił, że za zabójstwo płaci się np. 200 000 koron, a młodzież jest tu chętna do „roboty”, także dla uzyskania statusu ważnej osoby przez dokonanie morderstwa.

W sierpniu 2023 r. w Szwecji w areszcie tymczasowym przebywało 69 osób poniżej 18. roku życia. Tacy nieletni trafiają tu za najcięższe przestępstwa. Dla porównania, w tym samym okresie w 2021 roku, takich nieletnich w aresztach było tylko 14.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.