W Kongo protestują przeciw „dwulicowej Polsce” i Dudzie

Opublikowano: 14.02.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4074

Już tydzień trwają protesty w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Demonstranci protestują przeciwko Zachodowi, w tym przeciwko Polsce, którą nazywają „dwulicową”. Wszystko z powodu działań Andrzeja Dudy podczas jego podróży do Afryki.

„Pologne degage en D.R.C” („Polsko, wynoś się z Konga”) – tabliczki z takim napisem pojawiają się na protestach w Kinszasie.

Wszystko z powodu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Rwandzie 7 lutego. Głowa państwa polskiego podpisała podczas tej wizyty dwie umowy gospodarcze ze swoim rwandyjskim odpowiednikiem Paulem Kagame. „Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – mówił w Rwandzie Andrzej Duda.

Teraz Kongo oskarża Polskę o wspieranie rebeliantów z ruchu M23 i terrorystów wywodzących się z plemienia Tutsi.

M23 walczą o kontrolę nad bogatymi w minerały wschodnimi terenami Konga, co zmusiło setki tysięcy mieszkańców tych terenów do ucieczki.

Do tej pory Polska wspierała Demokratyczną Republikę Konga i poparła Kinszasę, gdy oskarżano Rwandę o wspieranie terroryzmu. Dlatego prowadzenie interesów z Rwandą odbiło się tak głośnym echem w Afryce. Kongijskie MSZ wprost pisze o „dwulicowej postawie Polski”. „Najwyraźniej taka postawa (podpisanie umów) prowadzi nas do przekonania, że Polska sprzymierzyła się z Rwandą w jej agresji przeciwko Demokratycznej Republice Konga […] DRK zastrzega sobie prawo do wyciągnięcia wszelkich konsekwencji z tego celowego i nieobyczajnego zachowania polskiego rządu” – napisano.

Polskę potępił także belgijski europoseł Marc Botenga. „Sytuacja we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga jest krytyczna. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że Rwanda wspiera rebeliantów z M23. Ale polski prezydent Duda zadeklarował pełne wsparcie dla… Rwandy” – napisał w swoich mediach społecznościowych.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Dziennik.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. rozrabiaka 14.02.2024 16:40

  Politycy skłócili państwo polskie ze wszystkimi sąsiadami, teraz pora na świat! Brawa- owacje na stojąco

 2. Wolfman 14.02.2024 16:47

  Miałem to samo pisać, czy jest cos co jeszcze nie dotknęli I w g… nie zmienili? Wydaje sie ze tak polityka działa. Swiat idzie do przodu a nami rzadzi srara post komunistyczna skamenielina. Wsytd gdziekolwiek się nie pojawią

 3. Katarzyna TG 14.02.2024 16:49

  Jak im się nie podoba to niech sobie handlują z Chińczykami, na tym nie można stracić 😀

 4. wojtek 14.02.2024 17:12

  Akurat Belg powinien milczeć

 5. Katana 15.02.2024 11:12

  „Polsko, wynoś się z Konga”)
  Szanowni Kongijczycy, to nie Polska – a tylko nasz, Polaków podczep (diabelski).
  Dwa kartony bananów i jest Wasz.. Ale możemy się targować.. Damy cztery kartony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.