USA obawiają się ataku z Korei

Opublikowano: 17.03.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 478

Minister obrony USA zapowiedział wzmocnienie ochrony przeciwrakietową na zachodnim wybrzeżu poprzez instalację dodatkowych 14 pocisków przechwytujących. Jest to odpowiedź Waszyngtonu na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej.

Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu obrony USA Pentagon chce, aby dodatkowe 14 pocisków przechwytujących uzupełniło 30 rakiet zainstalowanych już w bazach w Kalifornii i na Alasce, zwiększając zdolność całego systemu do zestrzeliwania rakiet balistycznych, zanim dotarłyby one nad terytorium USA. Jest to rezultat rosnącego zagrożenia ze strony Iranu i szczególnie Korei Północnej, która w ubiegłym miesiącu dokonała testu swego trzeciego urządzenia nuklearnego, a w grudniu przy pomocy swej rakiety umieściła satelitę na orbicie okołoziemskiej.

Jak podało w komunikacie polskie ministerstwo spraw zagranicznych, szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zadzwonił do Radosława Sikorskiego zapewniając, że decyzje USA są zgodne z polsko-amerykańskimi porozumieniami o współpracy w obronie przeciwrakietowej.

Decyzja o zainstalowaniu dodatkowych 14 antyrakiet w bazie Fort Greely na Alasce anuluje zarządzone w 2010 roku przez administrację prezydenta Baracka Obamy ograniczenie liczby pocisków przechwytujących do 30. Administracja prezydenta George’a W. Busha planowała, że antyrakiet będzie łącznie 44.

Pentagon kontynuuje także ogłoszone w ubiegłym roku plany umieszczenia w Japonii drugiego radaru obrony przeciwrakietowej, a szef resortu obrony USA potwierdził też budowę w Rumunii i Polsce systemu antyrakietowego w Europie (EPAA, faza 2 i 3). USA zmieniają natomiast plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu EPAA, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze pocisków przeciwrakietowych SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele.

Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Fuxygen 17.03.2013 13:06

    Raczej jest to efekt lobby przemysłu wojennego, które musi sprzedawać swoje produkty, niż faktycznej potrzeby. Jeśli takie potężne państwo, jak USA obawia się ataku rakietowego z malutkich państewek leżących na drugim końcu świata, to jest to śmiechu warte. Korea Północna może poważnie zagrozić swojemu południowemu sąsiadowi, i ew. Japonii, ale nie zaatakuje ich, bo USA zmiażdżyło by ich jak karalucha.

    Jest to też dobry przykład napędzania medialnego strachu. Media w USA straszą przed koreańską bombą, a sami mają ich parę tysięcy. Starczyłoby na Koreę, Iran, Chiny, i jeszcze połowę Rosji. Mimo to głupi amerykanie wierzą w zagrożenie.

  2. saal 17.03.2013 19:46

    Każda kolejna groźba Phenianu jest dla mnie mniej wiarygodna. Polecam posłuchać co ma na ten temat do powiedzenia Mariusz Max Kolonko. Ciekawe spojrzenie na tę sytuację.
    http://www.youtube.com/watch?v=oaT7b7c_mB4&feature=youtu.be

  3. Il 17.03.2013 20:14

    a ja się obawiam ataków z germańskiej unii sstanów ameryki północnej na Polskę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.