Unikaj lichwy

Opublikowano: 05.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1399

Ruszyła kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów dotyczących m.in. wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. chwilówek.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie “łatwej gotówki” w instytucji niepodlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy. Pożyczenie od nich nawet drobnej sumy może prowadzić w skrajnych przypadkach do utraty dorobku całego życia i osobistych tragedii” – wskazał prezes NBP prof. Marek Belka. Dodał, że termin kampanii nie jest przypadkowy, gdyż „w okresie przedświątecznym każdy z nas spotyka się z agresywnymi reklamami łatwych pożyczek na wysoki procent”.

Z tegorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, iż 20 proc. konsumentów w ogóle nie czyta umowy pożyczki przed jej podpisaniem. „Brak wiedzy o przysługujących prawach i nieznajomość warunków, na jakich będzie spłacane zadłużenie, mogą narazić słabszych uczestników rynku na poważne konsekwencje finansowe” – podkreśliła prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Wszelkie informacje dotyczące akcji są dostępne na stronie www.zanim-podpiszesz.pl, gdzie można m.in. zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na rynku finansowym, poznać cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczek (sprawdź wiarygodność firmy; policz całkowity koszt pożyczki; dokładnie przeczytaj umowę; nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz), użyć kalkulatorów finansowych, dowiedzieć się, jak niebezpieczne kruczki prawne są stosowane w umowach, oraz uzyskać dostęp do kluczowych aktów prawnych. Do wielu Polaków zostaną wysłane też broszury informacyjne i edukacyjne zawierające podstawy wiedzy o finansach osobistych. Dodatkowo, pod bezpłatnym numerem infolinii Komisji Nadzoru Finansowego (800 290 479) będzie można uzyskać informację, które podmioty są objęte nadzorem finansowym.

Akcję wspierają media publiczne i katolickie. Do udziału w kampanii zostały także zaproszone media komercyjne i liczni partnerzy społeczni, m.in. Episkopat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Koleje Państwowe i Naczelna Izba Aptekarska, którzy wesprą akcję poprzez dystrybucję materiałów informacyjno-edukacyjnych. Specjalnie dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych (np. podstaw przedsiębiorczości) przygotowane zostaną scenariusze lekcji dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponad gimnazjalnych dotyczące problematyki poruszanej w ramach akcji.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mkd 06.12.2012 10:16

    Większość ludzi biorących takie pożyczki to idioci i desperaci…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.