Trzymani w klatkach dla psów i bez wody

Opublikowano: 08.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 646

BIRMA. Władze Birmy muszą podjąć natychmiastowe działania w celu zakończenia znęcania się nad 15 więźniami politycznymi w więzieniu Insein w Rangunie. Więźniom odmawia się wody, a część z nich trzymana jest w tzw. „klatkach dla psów”.

Więźniowie rozpoczęli strajk głodowy 26 października w odpowiedzi na odmowę redukcji ich wyroków, co jest możliwe w przypadku skazanych przestępców. Następnego dnia władze więzienia odmówiły protestującym wody pitnej, narażając ich na odwodnienie. Taka sytuacja trwała do co najmniej do 2 listopada.

Dwóch więźniów zostało wysłanych do szpitala we wtorek, a ośmiu wsadzono do klatek, zbudowanych, jak podają lokalne źródła, do przetrzymywania psów.

“Odmawianie więźniom wody pitnej w celu ukarania ich za wzięcie udziału w strajku jest czynem głęboko niehumanitarnym. Co więcej, traktując więźniów w ten sposób, władze Birmy łamią prawo międzynarodowe. Natychmiast muszą zapewnić im wystarczającą ilość wody pitnej i wypuścić więźniów z klatek dla psów” – powiedziała Donna Guest, z-ca dyrektora Amnesty International ds. Azji. “Konieczne jest również przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie doniesień o przetrzymywaniu niektórych więźniów w takich klatkach.”

Strajkującym odmówiono również wizyt, lekarstw, pożywienia i listów od rodzin.

“Klatki dla psów” w więzieniu Insein mają wymiary 3×2, są pozbawione okien i są dźwiękoszczelne. Nie ma tam węzła sanitarnego, łóżka ani nawet maty na podłodze.

W Birmie więźniowie polityczni są często skazywani na podstawie mglisto określonych przepisów prawnych, związanych głównie z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, co daje władzom bardzo szeroką możliwość interpretacji.

Warunki więzienne w Birmie dalece odbiegają od standardów międzynarodowych. Jedzenie, woda i opieka medyczna są niewystarczające; więźniowie polityczni są często trzymani z dala od rodzin; wielu padło ofiarą tortur i innych form złego traktowania, w tym długotrwałemu przetrzymywaniu w odosobnieniu.

Zaledwie ponad 300 więźniów politycznych zostało uwolnionych w tym roku, większość z zatrzymanych w ostatnich latach wciąż przebywa za kratkami.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. taihosan 08.11.2011 10:27

    Zdjęcie ilustrujące ten tekst przedstawia flagę Republiki Chińskiej a nie Birmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.