Tragedia w kopalni w Czechach, żałoba w Polsce

Opublikowano: 21.12.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3346

W czwartek wieczorem 20 grudnia w kopalni ČSM-Północ niedaleko czeskiej miejscowości Karwina doszło do eksplozji metanu. Zginęło 13 pracowników, w tym 12 Polaków. Akcja ratunkowa jest tymczasowo przerwana. Udział w niej brali m.in. polscy ratownicy. Przerwanie akcji ratunkowo-poszukiwawczej tłumaczone jest niebezpiecznymi warunkami pod ziemią.

Pojawiły się pierwsze nagrania z miejsca tragedii. Na miejscu jest premier Mateusz Morawiecki, odbyła się konferencja prasowa.

Komentarz dla Sputnika od Anny Swiniarskiej-Tadla, rzeczniczki prasowej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach: “Strona polska jest jedynie obserwatorem tutaj: nie możemy wchodzić w kompetencje czeskiego nadzoru górniczego. Oczywiście, w tej kopalni pracowali polscy obywatele, ale w tej sytuacja Wyższy Urząd Górniczy nie ma żadnego przełożenia na tę sprawę. Jesteśmy gotowi do współpracy, jeśli strona czeska by się do nas zwróciła, na przykład o szczegóły merytoryczne, już przy wyjaśnieniu katastrofy. Z doniesień medialnych wynika, że pojechały tam 2 zastępy z Centralnej Stacji ratownictwa Górniczego w Bytomiu, ale nie ma na razie żadnych szczegółów.”

Polski górnik, który pracował ze zmarłymi w Karwinie: “To straszna katastrofa. Nie wiem, co powiedzieć. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina” — powiedział czeskiej telewizji regionalnej Polar. “Pracuję tam każdego dnia. Dzisiaj wyjątkowo zostałem wysłany do innego miejsca. Chce mi się płakać.”

Prezydent Polski Andrzej Duda podjął decyzję, że najbliższa niedziela będzie z powodu katastrofy w czeskiej kopalni dniem żałoby narodowej w Polsce.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 22.12.2018 01:55

    Gdyby wypadek miał miejsce w Polsce to winni by byli PIS PO SLD Mafie węglowe i może zielone ludziki, ale że w Czechach to tylko wypadek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.