Tragedia w kopalni w Czechach, żałoba w Polsce

Opublikowano: 21.12.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

W czwartek wieczorem 20 grudnia w kopalni ČSM-Północ niedaleko czeskiej miejscowości Karwina doszło do eksplozji metanu. Zginęło 13 pracowników, w tym 12 Polaków. Akcja ratunkowa jest tymczasowo przerwana. Udział w niej brali m.in. polscy ratownicy. Przerwanie akcji ratunkowo-poszukiwawczej tłumaczone jest niebezpiecznymi warunkami pod ziemią.

Pojawiły się pierwsze nagrania z miejsca tragedii. Na miejscu jest premier Mateusz Morawiecki, odbyła się konferencja prasowa.

Komentarz dla Sputnika od Anny Swiniarskiej-Tadla, rzeczniczki prasowej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach: “Strona polska jest jedynie obserwatorem tutaj: nie możemy wchodzić w kompetencje czeskiego nadzoru górniczego. Oczywiście, w tej kopalni pracowali polscy obywatele, ale w tej sytuacja Wyższy Urząd Górniczy nie ma żadnego przełożenia na tę sprawę. Jesteśmy gotowi do współpracy, jeśli strona czeska by się do nas zwróciła, na przykład o szczegóły merytoryczne, już przy wyjaśnieniu katastrofy. Z doniesień medialnych wynika, że pojechały tam 2 zastępy z Centralnej Stacji ratownictwa Górniczego w Bytomiu, ale nie ma na razie żadnych szczegółów.”

Polski górnik, który pracował ze zmarłymi w Karwinie: “To straszna katastrofa. Nie wiem, co powiedzieć. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina” — powiedział czeskiej telewizji regionalnej Polar. “Pracuję tam każdego dnia. Dzisiaj wyjątkowo zostałem wysłany do innego miejsca. Chce mi się płakać.”

Prezydent Polski Andrzej Duda podjął decyzję, że najbliższa niedziela będzie z powodu katastrofy w czeskiej kopalni dniem żałoby narodowej w Polsce.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Gdyby wypadek miał miejsce w Polsce to winni by byli PIS PO SLD Mafie węglowe i może zielone ludziki, ale że w Czechach to tylko wypadek.