Rząd PiS zadłuża Polskę u Koreańczyków?

Opublikowano: 20.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2654

Portal Money.pl napisał, że Polska zadłuża się u Korei Południowej na ogromną kwotę. Informację dementuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Polska zaciągnęła w Korei Południowej kredyt wysokości 76 mld zł na zakup sprzętu wojskowego. To dwukrotność rocznych wydatków majątkowych MON. Szef resortu obrony nie chce udzielić w tej sprawie informacji i odsyłał do Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten zaś zasłania się tajemnicą bankową” – podał portal money.pl.

„Wypada mi sprostować: całą politykę w zakresie zakupów zbrojeniowych i finansowania sił zbrojnych i politykę obronną realizujemy zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny. Te postanowienia ustawy z jednej strony obligują nas do zapewnienia w budżecie państwa poziomu 3 proc. PKB wydatków zbrojeniowych. To są pieniądze przeznaczone na rozwój polskiej armii, bo poprawa obronności to nie tylko zakup sprzętów zbrojeniowych, ale też rozbudowa liczebności armii i modernizacja” – oświadczyła minister Rzeczkowska na antenie Polskiego Radia 24. „Natomiast dodatkowo funkcjonuje fundusz wsparcia sił zbrojnych. W ramach tego funduszu mamy ok. 1 proc. dodatkowych zaplanowanych wydatków” – wskazała polityk.

Minister stwierdziła, że fundusz daje szerokie narzędzia do finansowania zakupów w zbrojeniówce, które realizowane są m.in. w USA i Korei Płd. „Realizujemy zawarte kontakty, już uzgodnione, podpisane umowy” – wskazała minister. Polityk tłumaczyła, że ich finansowanie odbywa się poprzez „wykorzystywanie różnych mechanizmów, rynkowych, pozarynkowych”. „Dotyczy to również zakupów koreańskich, natomiast nie ma tam mowy o dodatkowym kredycie, dodatkowej pożyczce. Rozmawiamy o zawartych kontraktach” – wskazała Rzeczkowska w Polskim Radiu.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Polskie Radio 24, Money.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stary Kulas 20.06.2023 12:32

  Taki kredyt jest z założenia niespłacalny więc to Korea Południowa powinna się martwić a nie my. Zwłaszcza, że w sytuacji gdy WW3 będzie już toczyć się na całego to północ zajmie naszego wierzyciela i dług przestanie istnieć.
  Serio nie spodziewałem się po naszych rządzących tak sprytnego posunięcia.

 2. emigrant001 20.06.2023 14:03

  Gdyby miała być wojna, nie byłoby “pożyczki”:)

 3. sanchop 20.06.2023 16:13

  Korea poludniowa , niemcy, japonia i inni sojusznicy brata amerykańskiego są jednoczesnie konkurentami gospodarczymi, czyli są skazani na wyj..bke tak jak Hitler został oszukany przez londyn i amerykanów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.