Rozproszenia Reliktów Dunhuang

Opublikowano: 01.07.2007 | Kategorie: Historia

Liczba wyświetleń: 607

W marcu 1907 roku, Sir Marc Aurel Stein, brytyjski archeolog, podczas swojej drugiej ekspedycji do Azji Centralnej, odwiedził Dunhuang, ważne miasto na trasie handlowej, znanej jako Jedwabny Szlak. Tutaj dowiedział się on o odkryciu Jaskini 17, znanej pod nazwą “Grota, w której zdeponowano pisma buddyjskie”, należącej do grot w Dunhuang Mogao.

Stein zaniemówił, kiedy dowiedział się o odkryciu dawno zaginionej cywilizacji buddyjskiej, która leżała sobie spokojnie pod chińską pustynią przez tysiące lat.

Przy użyciu małej łapówki przekonał on Wang Yuanlu, taoistycznego mnicha, który z oficjalnego polecenia, od roku 1904, dbał o bezpieczeństwo Jaskini 17, o zaniedbanie swoich obowiązków i sprzedanie mu 12 skrzyń manuskryptów, malowanych na jedwabiu. W czerwcu 1907 roku Stein przeszmuglował je z Dunhuang, a w sierpniu 1908 roku wywiózł je z Chin.

Z tego powodu Dunhuang stało się ostatecznym celem podróży armii zachodnich odkrywców. Ich ekspedycje były narodzeniem bogatych kolekcji i spowodowały rozproszenie dużej liczby dokumentów Dunhuang po Europie.

Uważa się, że tylko 20 tysięcy reliktów z Dunhuang pozostało w Chinach, podczas gdy 50 tysięcy rozproszonych jest po całym świecie, głównie w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Danii i Niemczech. 100 lat minęło od czasu, kiedy Stein po raz pierwszy obrabował Dunhuang, w roku 1907.

Historia grabieży.

Stein przybył do Dunhuang w roku 1907, w krytycznym momencie, kiedy lokalni wieśniacy zorganizowali bunt przeciwko długim, złym rządom ówczesnych władz. Strach spowodowany coraz częstszym występowaniem chorób, takich jak dyfteryt także kładł cień na oazę Dunhuang. Sekretna transakcja między Steinem a Wang Yuanlu była skrzętnie chroniona przed chińskimi żołnierzami, którzy obserwowali ekspedycję Steina i chińskimi urzędnikami, którzy odwiedzali jaskinie Mogao podczas pobytu brytyjskiego archeologa.

Opierając się na pamiętnikach i kontach rachunkowych Steina wiadomo, że opuścił on miasto po ciepłej ceremonii pożegnalnej, w której wzięli udział odświętnie ubrani urzędnicy, którzy nie mieli pojęcia, co Stein ukrył w swoich walizkach.

Chiny, Indie, Kraje Islamskie i Grecja uważane były za 4 kolebki cywilizacji i właśnie w Dunhuang i na obszarach Xinjiangu te wszystkie cywilizacje się spotkały. Odkopane manuskrypty i zwoje sutr ujawniły wspaniałą cywilizację, która na świecie zaginęła. Książki, listy, kontrakty, oficjalne dokumenty, zapisy muzyki i książki rachunkowe ukryte w jaskiniach przez tysiące lat zostały stworzone zanim wynaleziony został druk. Były one napisane w okresie pomiędzy V a IX wiekiem, w języku chińskim, tybetańskim oraz archaicznych dialektach, które obecnie nie są już używane.

Tytuł oryginału: “100 Rocznica Rozproszenia Reliktów Dunhuang”
Źródło: CRI – Chińskie Radio Międzynarodowe


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.