Przegląd wydarzeń – 02.09.2023

Opublikowano: 03.09.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2150

Przegląd 8 wiadomości przygotowywany przez portal Euroislam.pl.

1. Niemcy chcą zawrócić do Polski prawie 3500 imigrantów, którzy przedostali się tam przez granicę białoruską i Polskę. Zgodnie z postanowieniami dublińskimi mają prawo zawracać imigrantów do tzw. kraju pierwszego wejścia na terytorium UE. To przeczy dotychczasowym deklaracjom rządu Zjednoczonej Prawicy, że polska granica z Białorusią jest szczelna. Niemcy zamierzają też skorzystać z uproszczonej procedury zawracania, co przyspieszy cały proces. Berlin znajduje się pod presją wschodnich landów, by przywrócić kontrole na granicach, co zawiesi działanie strefy Schengen.

2. Świeżo upieczony student uniwersytetu w Birmingham konstruował drona zdolnego do przeniesienia broni, dowiedział się sąd w trakcie procesu. Aresztowany w styczniu zwolennik ISIS Mohamad Al-Bared był absolwentem inżynierii mechanicznej. W domu podczas przeszukania znaleziono drona i drukarkę 3D, która służyła do produkcji części do niego. Al-Bared zaprzecza zarzutom przygotowywania ataku terrorystycznego, ale prokurator w sądzie pytał, jaka jest wobec tego intencja budowy drona z głowicą wybuchową.

3. Włochy zatrzymały dwa niemieckie statki organizacji pozarządowych za łamania prawa. Najpierw zatrzymany został statek Aurora, a kilka dni później Sea-Eye 4. Drugi statek, zarządzany przez niemiecką organizację Sea-Watch, otrzymał ponad 3 tysiące euro kary oraz zakaz opuszczania portu Salerno przez 20 dni. Załogę oskarżono o ustawiczne łamanie prawa włoskiego zakazującego „wielokrotnych ratowań na morzu”. Prawo wprowadzono, by ograniczyć działania organizacji pozarządowych, które oczekiwały na morzu na kolejne łodzie płynące z Libii i Tunezji. Zarzuca im się udział w przewożeniu nielegalnych imigrantów do Włoch. Organizacje pozarządowe z kolei zarzucają rządowi włoskiemu zwiększanie zagrożenia dla ludzi, poprzez utrudnianie działań ratowniczych.

4. Duńskie agencje wywiadowcze zostały pozwane przez duńskiego obywatela, który szpiegował dla nich terrorystów, a skończył w więzieniu jako członek ISIS. Pochodzący z Syrii Duńczyk Samsam działał w latach 2013-2014 w Syrii, identyfikując zagranicznych terrorystów dla duńskich służb wywiadowczych PET oraz wojskowych służb FE. Nigdy nie był członkiem Państwa Islamskiego, a jednak w 2018 r. skazano go za udział organizacji terrorystycznej w Hiszpanii. Obrońcy służb w sądzie mówią, że potwierdzenie tego wyroku z Hiszpanią utrudniłoby zdolność komunikowania się ze źródłami i naraziłoby bezpieczeństwo narodowe. Samsam w roku 2012 sam pojechał do Syrii walczyć z reżimem. Po powrocie został zatrzymany przez służby, ale nie postawiono mu zarzutów. Jak sam twierdzi, później wysyłano go kilkukrotnie z misjami do Syrii.

5. Rząd Danii kontynuuje prace nad ustawą, która ma ograniczyć wolność słowa, w odpowiedzi na presję państw muzułmańskich urażonych paleniem Koranu w Danii i Szwecji. Krytykę na działalność rządu przypuszcza opozycja. Morten Messerschmidt z Duńskiej Partii Ludowej skrytykował, że nagle uczucia państw muzułmańskich stały się bardzo ważne dla „reputacji Danii”. Z kolei lider Sojuszu Liberalnego napisał, że „jest niepokojącym, że naciski ze strony krajów islamskich zmuszają nas do ograniczania wolności wypowiedzi w Danii”. Mai Villadsen ze skrajnej lewicy: „Nie możemy zmieniać naszych praw ponieważ pewne despotyczne reżimy – które nie respektują nawet najbardziej podstawowych praw człowieka – grożą interesom eksportowym korporacji”.

6. W raczej świeckim Kosowie konserwatywni muzułmanie atakują dziennikarzy. Jednym z ich ostatnich celów jest dziennikarz „Nacionale”, związany ze środowiskiem LGBT, Vullnet Krasniqi. W miejscowości Prizren wiszą banery i telebimy przekonujące, że „wolność wypowiedzi kończy się wraz z obrażaniem”. Powodem kampanii są niewygodne pytania, jakie Krasniqi zadał muzułmanom protestującym przeciwko występowi muzyka Peaches, gwiazdy środowiska LGBT. Gdy zaczął pytać, co oznacza „degeneracja” itd., tłum zwrócił się przeciwko niemu i zaczął go popychać i obrażać. To nie pierwsze takie zajście. Tego lata inny dziennikarz został pobity za ironiczny komentarz wobec imama, który w ramach przejścia na emeryturę otrzymał mercedesa. W ostatnich latach więcej pracowników mediów otrzymywało pogróżki i było atakowanych fizycznie.

7. Czy pucz w Nigrze ma związek z unijnymi planami powstrzymania imigracji? Niektórzy obserwatorzy wskazują na to, że obalony prezydent Bazoum był związany z prawem ograniczającym przemyt ludzi przez Niger, wprowadzonym w 2016 roku, gdy został ministrem spraw wewnętrznych. Ograniczyło ono armii możliwość dodatkowych dochodów z łapówek od przemytników i zwane było „prawem Bazouma”. Prawo to odcięło przychody dla licznych grup korzystających z przemysłu przemytniczego, w tym dla wojska. Miesiąc przez puczem Bazoum spotkał się z prezydentem Francji Macronem i temat ograniczania migracji przez Saharę miał powrócić w rozmowach.

8. Film „Barbie” jest zakazany w Algierii. Konserwatywni islamiści obawiają się, że kobiety zbuntują się przeciwko patriarchatowi, uważa francusko-algierska islamolożka Razika Adnani. Po trzech tygodniach wyświetlania w kinach Algieria wycofała film, który został uznany za „sprzeczny z wartościami algierskiego społeczeństwa”. Presji konserwatywnych muzułmanów nie uległy Tunezja, Maroko, a nawet Arabia Saudyjska, gdzie film jest wciąż wyświetlany.

Na podstawie: Rp.pl, BBC.com, InfoMigrants.net, Al-Monitor.com, Contrepoints.org, DW.com, TheGuardian.com, Marianne.net
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 04.09.2023 06:21

    Ja bym potrolował wysyłając w kierunku statków lekarzy na pontonach, rdzennych białych Europejczyków. Kursowaliby z Afryki do Europy, hehehehe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.