Przedstawiciele załóg znikną z rad nadzorczych

Opublikowano: 22.01.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 685

Jak informuje Gazeta Biznes, w sejmie kończą się prace nad ustawą o nadzorze właścicielskim nad spółkami Skarbu Państwa. Zgodnie z zapisami nowej ustawy, w radach nadzorczych spółek tych zabraknie miejsca dla przedstawicieli ich pracowników. W ten sposób z polskich przedsiębiorstw zniknie ostatnia namiastka demokracji przemysłowej i współudziału pracowników w zarządzaniu, o które walczyli robotnicy w czasach pierwszej Solidarności. Przedstawiciele organizacji pracodawców nie kryją swojego entuzjazmu dla zmian, związki zawodowe wyrażają sprzeciw.

– To był element pewnego społecznego porozumienia. Gdy komercjalizowano przedsiębiorstwa państwowe uznano, że pracownicy będą mieli swoich przedstawicieli w radach nadzorczych czy zarządach tych spółek. Chodziło o to, aby pracownicy mieli choć minimalny wpływ na zarządzanie w swoim przedsiębiorstwie. Teraz nawet to minimum próbuje się pracownikom odebrać – mówi Dominik Kolorz, szef górniczej “Solidarności”.

Adam Ambrozik z Pracodawców RP bezwzględnie popiera rządowy projekt. – Te regulacje pochodzą sprzed kilkunastu lat, powstały w innej rzeczywistości prawnej i społecznej – przekonuje Ambrozik. – Dzisiaj nie ma żadnego powodu, aby utrzymywać te zapisy. Co więcej – sytuacja w której we władzach spółki zasiadają przedstawiciele pracowników, którzy praktycznie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje działania.

– Naszym celem jest maksymalne zbliżenie zasad nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa do zasad obowiązujących w prywatnych spółkach prawa handlowego – wyjaśnia Tadeusz Aziewicz (PO), przewodniczący sejmowej komisji skarbu. – Dlatego różnice te powinny być możliwie jak najmniejsze, a obecność przedstawicieli pracowników taką istotna różnicę tworzyła.

Projekt trafił do ostatnich konsultacji i w ciągu 2 tygodni zostanie przyjęty przez Komisję Skarbu Państwa.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ManiekII 22.01.2011 12:50

    Przecież ekipa rządząca musi gdzieś wcisnąć swoich ludzi często z przerażającą kwalifikacją. Spółki skarbu są Państwowe czyli wszystkich polaków, ale tylko na papierze bo bez swoich przedstawicieli. Spółki skarbu państwa powinny być sprzedane (tylko że w polsce należy je doprowadzić do upadłości bo inaczej łapówki będą mniejsze).

  2. wujekfester 25.01.2011 15:14

    A w miejsce wyrzuconych przedstawicieli załogi będzie pewnie można wrzucić swoich partyjnych pociotków, którzy od razu przychyla się do projektu sprzedania spółki za bezcen.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.