Przed fotoradarem można się obronić

Opublikowano: 06.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3266

Przed mandatem wystawionym przez fotoradar można się wybronić. Udało się to rodzinie z Toronto (Kanada), a zdecydował jeden szczegół.

Fotoradar zlokalizowany na Avenue Rd. zarejestrował 15 sierpnia 2021 roku o 3 w nocy przekroczenie prędkości i wystawił mandat kierowcy zidentyfikowanemu w aktach sądowych jako Blayne Kumar. Kumar, 35 l., jechał do domu swojej dziewczyny. Według danych z fotoradaru pędził z prędkością 121 km/h, czyli o 71 km/h większą niż dozwolona w tym miejscu. Zgodnie z założeniami programu ASE, automatycznie wystawiono mu mandat – na 1400 dolarów. Kumar odwołał się w sądzie i wygrał.

W grudniu sąd prowincyjny oddalił oskarżenie po tym, jak sędzia pokoju Roger Rodrigues stwierdził, że prokurator nie jest w stanie ponad wszelką wątpliwość udowodnić winy oskarżonego.

Obrona Kumara opierała się na podważeniu wiarygodności fotoradaru. Prokuratura nie była w stanie udowodnić dokładności pomiaru i okresowych przeglądów urządzenia.

Gdy mandat jest wystawiany automatycznie przez fotoradar, wystawiany jest na właściciela samochodu. Fotoradary nie rozróżniają kierowców. Dlatego też kary mogą być tylko pieniężne. W tym przypadku odbiorcą mandatu była matka Kumara, Ooma Ramroop.

Podczas zeznań Kumar twierdził, że nie przekroczył dozwolonej prędkości. Powiedział, że był świadomy, że w tamtej okolicy zainstalowano fotoradar. Z tego powodu na tamtym odcinku „zawsze” ustawiał tempomat na 47 lub 48 km/h. Dodał, że prowadzi samochód od 16 roku życia i wie, jak kierowca odczuwa prędkość 121 km/h.

David Powers, oficer, który autoryzował zdjęcie z fotoradaru, zeznał, że tablica rejestracyjna była wyraźnie widoczna, a odczyt fotoradaru pokazywał 121 km/h. Kiedy jednak obrońca Kumara pytał go o instalację i utrzymanie fotoradaru, nie potrafił udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi. Nie umiał podać nazwy firmy odpowiedzialnej za wzorcowanie fotoradaru, nie wiedział, kiedy sprawdzano dokładność urządzenia. Zgodnie z przepisami fotoradar powinien być kalibrowany nie później niż 12 miesięcy przed domniemanym wykroczeniem.

Certyfikat wzorcowania fotoradaru nie był przedstawiany jako dowód w sprawie. Miasto zamieszcza jednak certyfikaty kamer na swojej stronie internetowej.

Ponadto Powers zeznał, że na zdjęciu z fotoradaru stanowiącym dowód oskarżenia był widoczny tylko jeden samochód. W rzeczywistości były na nim jednak dwa pojazdy.

Sędzia Rodrigues stwierdził ostatecznie, że dowody winy Kumara nie są wystarczająco mocne.

Sprawa może stanowić precedens i pokazywać, w jaki sposób można próbować kwestionować podobne mandaty.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Zdjęcie: Janitors (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.