Protest pod firmą zaopatrującą izraelską armię

Opublikowano: 19.02.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 359

Propalestyńscy aktywiści okupowali we wtorek fabrykę firmy zbrojeniowej w południowo-wschodniej Anglii, uniemożliwiając jej poranne otworzenie. Protest dotyczył dostarczania sprzętu do Izraela i Afganistanu.

Aktywiści oskarżają firmę Instro Precision Ltd. z miasta Kent o zaopatrywanie izraelskiej armii, która zeszłego lata doprowadziła do masakry ludności cywilnej w Gazie. Protestujący weszli na dach budynku firmy i wywiesili m.in. transparent o treści „Stop zbrojeniu Izraela” oraz palestyńskie flagi.

Firma Intstro Precision podlega izraelskiej firmie zbrojeniowej Elbit Systems i produkuje m.in. precyzyjne kamery instalowane w izraelskich dronach bojowych. Drony wyposażone w sprzęt Instro Precision operują także na terenie Afganistanu. Według brytyjskiego think-tanku Kampania Przeciwko Handlowi Bronią (CAAT), izraelskie dorny wykorzystywane są do zabijania palestyńskich cywilów. Elektronika z angielskiej firmy wykorzystywana jest także na kontrowersyjnym, 700-kilometrowym murze oddzielającym Izrael od okupowanych terenów palestyńskich, który zagarnął do terytorium Izraela sporą część terytoriów Palestyny.

Ceny akcji firmy Elbit wzrosły znacząco po zeszłorocznej wojnie w Gazie, gdzie, według wyliczeń aktywistów, drony mogły przyczynić się do śmierci około 830 Palestyńczyków. Angielska grupa London Palestine Action powiedziała, że podczas wony w Gazie brytyjski rząd sprzedał Izraelowi bron wartą 500 milionów funtów. Aktywiści okupując fabrykę Instro Precision mówili, że brytyjski rząd pomaga reżimowi izraelskiemu w ucisku Palestyńczyków.

Wtorkowa akcja jest już drugim protestem przeciwko firmie Elbit i podległym jej spółkom na terenie Wielkiej Brytanii. Poprzednia akcja miała miejsce w październiku 2014 roku, gdy także fabrykę zamknięto na jeden dzień. Palestyńscy aktywiści z całego świata apelowali o embargo na dostawy broni dla reżimu izraelskiego oraz nie współpracowania z firmami takimi jak Elbit Systems.

Akcja w fabryce Instro Precision jest częścią kampanii Boycott-Divestment-Sanctions, mającą na celu bojkot towarów izraelskich wytwarzanych na terytoriach okupowanych, presję na rządy państw świata odnośnie zbrojenia reżimu izraelskiego i wymiany handlowej. Celem tych działań jest zapobieganie kolejnych masakr Palestyńczyków przez izraelskie wojsko.

Wielka Brytania jest jednym z największych eksporterów broni do Izraela. W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających masakrę w Gazie dostarczyła ona reżimowi broń wartą siedem milionów funtów, w tym wyposażenie dronów.

Na podstawie: presstv.ir, rt.com
Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.