Popularny słodzik może wpływać na DNA i wywoływać raka

Opublikowano: 11.06.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3005

Najnowsze badania pokazują, że dość popularny słodzik może być rakotwórczy. W Kanadzie używa się go od 1991 roku, a w Europie od 2004.

Najnowsze badania opublikowane na łamach „Journal of Toxicology and Environmental Health” wskazują, że sukraloza, czyli syntetyczny słodzik, może być wysoce niebezpieczna dla zdrowia. Sukralozę wytwarza się w procesie chlorowania sacharozy. To słodzik stosowany w żywności i suplementach diety, oznaczany na etykietach symbolem E955.

Naukowcy, którzy badali słodzik, twierdzą, że może on wywierać wpływ na ludzkie DNA. „Badacze odkryli, że spożywanie sukralozy prowadzi do produkcji w ludzkim organizmie octanu-6-sukralozy, który jest według najnowszych badań substancją genotoksyczną (może uszkadzać ludzkie DNA, co w następstwie może prowadzić do nowotworzenia)” – wskazuje lek. Bartosz Fiałek.

Sukraloza ma także zaburzać mikrobiom i sprzyjać stanom zapalnym, co może prowadzić do m.in. raka jelita. „Sukraloza oddziałuje również na tkankę jelitową. Spożycie sukralozy wywołało zmiany histopatologiczne, w tym nacieki limfocytarne w nabłonku jelitowym, dezorganizację gruczołów i bliznowacenie nabłonka” – piszą eksperci.

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że słodziki są zdrowsze niż cukier. Obecnie uważa się odwrotnie, że słodycze, które powinniśmy jeść raczej rzadko, będą zdrowsze, jeśli w składzie będą miały po prostu cukier.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „ABC Zdrowie”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

3 komentarze

 1. Szwęda 11.06.2023 12:44

  Cukier krzepi…

 2. JedynaDroga 11.06.2023 20:29

  W przemyśle spożywczym sukraloza występuje pod symbolem E955. Nadmierne spożycie tej substancji (a należy pamiętać, że występuje w wielu produktach jako słodzik) może prowadzić do kurczenia się grasicy i śledziony, powiększenia wątroby i nerek oraz zahamowania wzrostu w przypadku dzieci i młodzieży.

  Jeżeli dana substancja została dopuszczona do użytkowania w przemyśle spożywczym, to znaczy że trzeba jej używać ?

  Może resztki zdrowego rozsądku, albo sumienie ?

  Jestem naiwny.

 3. xmariox 11.06.2023 21:41

  Kto wydał zgodę na dopuszczenie tego do spożycia? Nowe badania odnoszą się na wpływ na dna, a reszta raczej znana. Czy teraz środek zostanie zabroniony?

  Również jestem naiwny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.