Poparcie dla utworzenia państwa palestyńskiego

Opublikowano: 20.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 752

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez BBC: więcej ludzi popiera wniosek o uznanie niepodległości Palestyny na forum ONZ niż jest mu przeciwnych. Wśród 19 krajów objętych badaniem 49% badanych popiera wniosek Autonomii Palestyńskiej, podczas gdy 21% jest mu przeciwnych.

Pod koniec tygodnia władze Autonomii Palestyńskiej zwrócą się z wnioskiem do ONZ o uznanie pełnego członkostwa w organizacji. Władze USA zapowiadają złożenie weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Międzynarodowy wysłannik Kwartetu (ONZ, UE, Rosji, USA) na Bliski Wschód – Tony Blair – powiedział BBC, że chce się upewnić, że uznanie Palestyny jako członka ONZ nie osłabi szans na powrót do negocjacji pokojowych. Palestyńczycy domagają się uznania niepodległego państwa przez społeczność międzynarodową w granicach z 1967 roku (obejmujących Zachodni Brzeg, Jerozolimę Wschodnią i Strefę Gazy).

Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że niepodległe państwo palestyńskie może zostać utworzone jedynie na drodze negocjacji pokojowych. Ostatnia runda rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami została zerwana rok temu.

Blair powiedział ze stara się osiągnąć porozumienie w sprawie warunków powrotu do negocjacji pokojowych.

Ankieta, przeprowadzona wspólnie przez BBC i GlobeScan, pokazała duże poparcie dla palestyńskiej inicjatywy wśród czterech krajów muzułmańskich oraz wśród Chińczyków. Nawet w tych krajach, gdzie opozycja w stosunku do głosowania na forum ONZ była najsilniejsza, więcej ankietowanych popierało wniosek niż było jemu przeciwnych.

W Stanach Zjednoczonych i na Filipinach 36% społeczeństwa było przeciwnych inicjatywie głosowania na forum ONZ, ale 45% Amerykanów i 56% Filipińczyków opowiedziało się za uznaniem niepodległej Palestyny.

Najniższy poziom poparcia wyrażono w Indiach – 32% za, 25% przeciw, najwięcej tu też było osób niezdecydowanych.

Najsilniejsze poparcie dla wniosku Autonomii Palestyńskiej jest w Egipcie – 90% za i tylko 9% przeciw.

Jeśli chodzi o inne kraje islamskie: Turcja 60% poparcia, 19% przeciwnych, Pakistan 52% za, 12% przeciw, Indonezja 51% za, 16% przeciw

Opinia publiczna w trzech największych państwach członkowskich Unii Europejskiej wypowiedziała się w uderzająco podobny sposób: Francja (54% poparcia, 20% przeciw) Niemcy (53% za, 28% przeciw) i Wielka Brytania (53% za, 26% przeciw)

Badania przeprowadzono na liczbie 20 466 osób w 19 krajach w okresie pomiędzy 3 lipca a 29 sierpnia 2011 r.

Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jedrek 20.09.2011 19:14

    Sytuacja dojrzała do tego stopnia że należy narodowi najbardziej rasistowskiemu we wszechświece pokazać że wcale nie są narodem wybranym!

  2. jedrek 20.09.2011 19:15

    Sytuacja dojrzała do tego stopnia że należy narodowi najbardziej rasistowskiemu we wszechświece pokazać że wcale nie są narodem wybranym!

    Stają się narodem odrzucanym przez wiele narodów Świata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.