Państwo dołożyło do ZUS już 24,2 mld zł

Opublikowano: 04.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 540

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w okresie styczeń–czerwiec 2019 r. wskaźnik pokrycia wydatków na emerytury i renty zbieranymi na bieżąco od pracujących ludzi składkami spadł do poziomu 76,3 proc. Na pozostałe 23,7 proc. trzeba było znaleźć finansowanie, co w praktyce oznaczało wypłacenie z budżetu kraju specjalnej dotacji na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 24,2 mld zł. Kwota dotacji sponsorowanej przez podatników byłaby niższa, gdyby nie realizacja “wyborczego przekupstwa” w postaci tzw. 13 emerytury.

Projekt budżetu na 2020 roku stanowi jasno: wydatki naszego państwa mają być równe jego dochodom. To, co nie udało się jeszcze nikomu od momentu ustrojowej transformacji, ma się udać w przyszłym roku ekipie PiS. Czy w ogóle jest to możliwe? Wiele zależy od kwoty dotacji, jaką trzeba będzie przelać z budżetu kraju na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnijmy – wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz wypadkowego są realizowane ze środków zgromadzonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Środki finansowe jakie ZUS gromadzi na tym funduszu pochodzą przede wszystkim ze składek na ubezpieczenia społeczne. Piszę “przede wszystkim” bowiem samymi składkami nie udaje pokryć wszystkich potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Zgodnie z ostatnim komunikatem ZUS w okresie styczeń–czerwiec 2019 r. wskaźnik pokrycia wydatków na emerytury i renty zbieranymi na bieżąco od pracujących ludzi składkami spadł do poziomu 76,3 proc.

Aby zbilansować saldo na FUS i znaleźć finansowanie dla wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych niezbędne są dotacje bezpośrednio z budżetu państwa. W pierwszym półroczu br. w tym trybie przelano do FUS kwotę 24,2 mld zł. Dopiero te środki pozwoliły spiąć FUS i umożliwiły wypłatę wszystkich emerytur.

Co ciekawe – w całym 2018 roku dotacja budżetowa do FUS wyniosła 35,8 mld zł. Co takiego wydarzyło się, że w tym roku dotacja z budżetu po zaledwie 6 miesiącach wyniosła już 24,2 mld zł? Odpowiedzią na to pytanie jest realizacja przedwyborczej obietnicy PiS w zakresie tzw. 13. emerytury. Zgodnie z oficjalnym komunikatem ZUS, łączny koszt wypłaty dodatkowego świadczenia wyniósł 8,7 mld zł. Wspomniana kwota wpłynęła bezpośrednio na wysokość dotacji budżetowej. Innymi słowy – to nie PiS dał emerytom dodatkowe świadczenie wypłacone w okolicach wyborów do europarlamentu. To emeryci (oraz inni podatnicy) sami sobie je zafundowali. Warto o tym pamiętać, gdy któryś z polityków partii rządzącej będzie publicznie twierdził, że “PiS dał emerytom 13. emeryturę”.

Na podstawie: ZUS.pl, PAP.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 04.09.2019 19:06

    W socjalizmie tak bywa. Jak jeszcze jest on połączony z wysysaniem przez korporacje zagraniczne, to dopiero się dzieje. Do tego dochodzą różne daniny to mało zostanie. Polska nie ma tradycji takiej jak większość krajów Europy Zachodniej i USA aby jak się gorzej u siebie powodzi, to napadać na biedniejsze kraje i je rabować. No cóż. Możemy się tym pocieszać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.