Oświadczenie MSZ Polski ws. słów Putina o Polsce i Ukrainie

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3153

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson przeprowadził wywiad z Władimirem Putinem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie ws. słów Putina dotyczących Polski i Ukrainy, które przedstawiamy w pełnej wersji poniżej (bez cenzury i bez komentarza). Oczywiście po korekcie językowej — rusycyzm „w Ukrainie” zmieniono na polonizm „na Ukrainie”, a anglicyzm „ZSRS” na polski skrót „ZSRR”.

Treść oświadczenia MSZ Polski

1. Polska współpracowała/kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami.

Przed II wojną światową polska dyplomacja starała się utrzymywać dobrosąsiedzkie relacje z Niemcami. Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem. Polska w okresie międzywojennym znajdowała się między dwoma agresywnymi sąsiadami: Niemcami i Rosją, które nie uznawały w praktyce prawa narodu polskiego do samodzielnego państwa. W Berlinie w 1934 roku została podpisana polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy, która miała gwarantować rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi. Ale wcześniej, w 1932 roku, podpisany został analogiczny pakt o nieagresji z ZSRR.

2. Polacy zmusili Hitlera do rozpoczęcia z nimi II wojny światowej. Dlaczego Polska rozpoczęła wojnę 1 września 1939 roku? Była niechętna do współpracy. Hitlerowi nie pozostało nic innego w realizacji swoich planów [jak] zacząć od Polski.

II RP odrzuciła żądania Hitlera, a także propozycję sojuszu polsko – niemieckiego wymierzonego w ZSRR. To hitlerowskie Niemcy i władze sowieckie 23 sierpnia 1939 roku podpisały porozumienie przeciwko Polsce (tzw. pakt Ribbentrop – Mołotow), które umożliwiło Niemcom przeprowadzenie agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Rosja sowiecka i hitlerowskie Niemcy zgodnie współpracowali do czerwca 1941 roku.

3. Polska stała się ofiarą polityki prowadzonej wobec Czechosłowacji, ponieważ na mocy słynnych protokołów Ribbentrop-Mołotow część tych terytoriów przypadła Rosji, w tym Zachodnia Ukraina.

Polska nie brała udziału, ani nie była stroną Układu Monachijskiego (30 września 1938 roku), który de facto mocno ograniczał suwerenność Czechosłowacji. Polskie żądania dotyczące Zaolzia zostały wysunięte po podpisaniu Układu Monachijskiego.

4. W ten sposób Rosja, pod nazwą Związku Radzieckiego, powróciła na swoje historyczne terytoria.

ZSRR wcielił tereny wschodnie II RP w wyniku agresji zbrojnej (17 września 1939 roku) w momencie kiedy Polska walczyła z inwazją niemiecką. Był to cios w plecy zadany polskiemu państwu. Przeprowadzone przez Sowietów tzw. referenda ludowe na polskich kresach zostały przeprowadzone w atmosferze terroru i fałszerstw. Lwów oraz tereny ówczesnych województw lwowskiego i stanisławowskiego (dzisiejsza Zachodnia Ukraina) nigdy nie należały do Imperium Rosyjskiego. Wileńszczyzna również nie była historycznie częścią Rosji.

5. Ukraina to de facto sztuczny twór stworzony przez Lenina i Stalina.

Współczesna Ukraina jako państwo powstała dzięki ukraińskiemu ruchowi narodowemu. Bolszewicy jej nie stworzyli, a jedynie podbili część jej terytorium, czyniąc z niej jedną z radzieckich republik. Ukraina powstała dzięki woli samych Ukraińców.

6. Lewy brzeg Dniepru, łącznie z Kijowem, to historycznie ziemie rosyjskie.

Kijów – był stolicą historyczną Rusi, a Moskwa wówczas nie istniała. W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami.

7. Idea Ukraińców jako odrębnej nacji pojawiła się w Polsce.

Proces samookreślenia się Ukraińców jako odrębnej grupy etnicznej odbywał się równolegle z analogicznymi procesami zachodzącymi w XIX-wiecznej Europie. Nikt sztucznie nie „wymyślił” narodu ukraińskiego.

8. Na terytorium Ukrainy tworzono bazy NATO.

Na terytorium Ukrainy nie ma baz NATO.

9. Na Ukrainie dwukrotnie doszło do zamachów stanu, których celem było sztuczne zerwanie więzi z Rosją.

W Pomarańczowej Rewolucji naród ukraiński nie zgodził się na fałszerstwa wyborcze. Organizacja kolejnej tury głosowania pozwoliła wyłonić prezydenta Wiktora Juszczenkę, który faktycznie zdobył większość głosów. Po Rewolucji Godności w wyborach prezydenckich demokratycznie zwyciężył prezydent Petro Poroszenko.

10. W 2014 roku Moskwa zmuszona była wziąć Krym w obronę, ponieważ był zagrożony.

W 2014 roku nie było żadnego zagrożenia dla Krymu. Rewolucja Godności doprowadziła do zmiany władzy pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów. Rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się na Krymie, by zdestabilizować sytuację na Ukrainie.

Zdjęcie: Kremlin.ru (CC BY 4.0)
Źródło: Gov.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. LichoNiespi 10.02.2024 13:19

  relacje z tego spotkania poszly na caly swiat.I teraz swiat dowie sie tego i owego..

 2. LichoNiespi 10.02.2024 13:25

  ..a ta wspaniala i cudowna wladza jak byla ………… jest i dzisiaj..

 3. LichoNiespi 10.02.2024 13:26

  ..polska obecna wladza to sludzy banderowcow

 4. LichoNiespi 10.02.2024 13:26

  polska wladza sludzy banderowcow

 5. pikpok 10.02.2024 14:05

  @LichoNiespi, czkawki dostałeś czy ktoś ci płaci od wpisu? A o mafii pasożytdniczej się nawet nie zająkniesz?

 6. KubaD. 10.02.2024 14:32

  Ukraina to sztuczny twór, to się zgadza.
  “W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami.”
  No tak, wcześniej nigdzie na żadnych mapach Ukrainy nie znajdziecie, tak jak Izraela z resztą, a przed rokiem 600 n.e. nie znajdziecie nic co by jakkolwiek historycznie reprezentowało współczesne Niemcy.
  Może by tak przedstawić plan Wielkiego resetu w inny sposób wróćmy do granic z roku 0.

 7. Denis 10.02.2024 14:46

  Putin niczego nowego nie powiedział, niczego nie odkrył i nie wyjawił żadnych zakulisowych machinacji choć miał na to sposobność.

  Wszystko to wygląda na grę mającą na celu nic innego jak nastawianie nawzajem ludzi przeciwko sobie.
  “Niech się świnki mordują, a my będziemy liczyć pieniążki “.
  To jest gra do jednej bramki. Ten wywiad który obejrzałem w całości tylko w tym utwierdza.

 8. rozrabiaka 10.02.2024 16:52

  A co z atakiem slowacji i band ukrainskich pierwszego wrzesnia na Polskę bandy ukraińskie zawiesiły współpracę 17 wrzesnia

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.