Opel tworzy nową spółkę, by zatrudniać na gorszych warunkach

Opublikowano: 13.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1033

Nowa fabryka fabryka powstaje od podstaw w Gliwicach na terenie należącym do koncernu PSA, właściciela marki Opel. A wraz z nią mają zostać zaprowadzone nowe warunki zatrudnienia. Pracownicy obawiają się, że kapitalista przeprowadza w ten sposób plan degradacji warunków zatrudnienia i wysłania części z nich na zieloną trawkę. Będą protesty w tej sprawie.

W gliwickim zakładzie ponownie wrze. Nie dalej jak półtora roku temu pisaliśmy o buncie załogi Opla przeciwko zatrudnieniu nowych pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, czego skutkiem byłby nie tylko dumping warunków pracy, ale również atomizacja załogi i spadek uzwiązkowienia. Teraz przed pracownikami kolejne wyzwanie.

Reprezentujące pracowników związki zawodowe oczekują gwarancji utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia oraz warunków zatrudnienia i płacy w nowej fabryce. Nowoczesny zakład powstaje tuż obok starej hali produkcyjnej, a będą w nim wytwarzane samochody dostawcze. Pracownicy przesłali swoje żądania do europejskich władz PSA. W celu wzmocnienia siły argumenty, na jutro w zakładzie zaplanowane zostały masówki oraz akcje informacyjne.

„Domagamy się przede wszystkim spisania porozumienia dotyczącego przejęcia pracowników naszego zakładu przez budowaną obecnie fabrykę samochodów dostawczych z zachowaniem ciągłości zatrudnienia i dotychczasowych warunków pracy i płacy. Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, jesteśmy gotowi bronić naszych miejsc pracy wszelkimi dostępnymi metodami” – powiedział Mariusz Król, przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacuring Poland.

Związkowcy podkreślają, że atmosfera jest napięta. „Po latach zaciskania pasa okazuje się, że jutro możemy zostać z niczym. Podczas masówek będziemy mówić o tym, jakie działania już podjęliśmy i co będziemy robić dalej” – mówi Król.

Pracownicy przede wszystkim chcą mieć jasność zasad transferu do nowej spółki, która będzie operatorem nowej fabryki. Zależy im, aby zasady zatrudnienia pozostały niezmienione. Obawiają się, że kapitalista zamierza okrężną drogą obejść polskie prawo, obniżyć sobie koszty, zwiększyć zyski, pogarszając stabilność zatrudnienia i wysokość pensji. Aby przejść do nowego zakładu, obecni zatrudnieni będą musieli się zwolnić z obecnej fabryki. Ich niepokój budzi fakt, iż nowa spółka już teraz wypowiedziała regulamin pracy, co zwiastuje niekorzystne dla załogi zmiany.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

Francuscy kapitaliści z natury są oszczędni. Powiedziałbym, że nawet skąpi.
Nie zapłacą ani jednej złotówki więcej niż jest to konieczne, oraz nie zatrudnią ani jednego pracownika, niż potrzebują. W głębokiej D mają związki zawodowe oraz samych pracowników.
Dla nich pracownicy to tylko bioroboty, które mają na nich zarabiać.
W swojej karierze zawodowej miałem możliwość współpracować z Niemcami, Holendrami, Włochami, Polakami oraz wspomnianymi wyżej Francuzami.
Z tymi ostatnimi oraz Holendrami najgorzej wspominam współpracę.