Nowa kampania nalotów na Strefę Gazy z MTK w tle

Opublikowano: 26.08.2020 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 651

Tydzień temu w poniedziałek w późnych godzinach wieczornych, izraelskie myśliwce dokonały kolejnych nalotów na oblężoną Strefę Gazy. Była to dziewiąta noc z rzędu dokonywanych nalotów, i może być to kolejna z długiej listy możliwych zbrodni wojennych Izraela.

Izraelscy przywódcy określili te działania jako odwetowe, będące usprawiedliwionymi, wobec Palestyńczyków z Gazy używających „balonów zapalających” i wzniecających zamieszki.

To tylko ostatnie przekazy z tego, co mainstreamowe media ogólnie przedstawiają jako „przedłużający się konflikt” między „ugrupowaniami bojowymi Hamasu i Izraela”, po „miesiącach spokoju” (5 obywateli Gazy zostało zabitych w 2020 r .; Izrael otwierał ogień setki razy do rolników i rybaków; żaden Izraelczyk nie został zabity).

Trudna sytuacja Palestyńczyków w Gazie, niemal dwumilionowej populacji stłoczonej w regionie wielkości miasta Detroit, została ukryta przed wzrokiem większości świata pomimo, iż Stany Zjednoczone finansują izraelskiego okupanta kwotą ponad 10 milionów dolarów dziennie w postaci pomocy wojskowej.

Izrael nie tylko ogranicza ilość żywności i lekarstw docierających do Strefy Gazy, ale także zaatakował jej ludność w trzech zmasowanych kampaniach, oraz niezliczonych mniejszych wypadach, zabijając tysiące Palestyńczyków, samemu ponosząc tylko stosunkowo niewielkie ofiary. Obecna eskalacja siły, jest jednym z przykładów ciągłego ucisku i przemocy, jakich mieszkańcy Gazy doświadczają od trzynastu lat.

Palestyński opór

Hamas jest demokratycznie wybraną partią polityczną w Gazie, ze zrodzonym skrzydłem, które stawia opór przeciwko 53-letniej de facto okupacji Izraela i 13-letniej blokadzie. Zarówno okupacja jak i blokada są nielegalne. Prawo międzynarodowe akceptuje taki opór.

Ostatnie przypadki zapalających balonów nie były dziełem Hamasu, ale niezależnych grup aktywistów w Strefie, które były również odpowiedzialne za wystrzelenie kilku rakiet. Zapalające balony spowodowały kilka pożarów na izraelskich terenach uprawnych i lasach, ale nigdy nikogo nie zabiły ani nie zraniły. W ciągu 19 lat, kiedy bojownicy wystrzeliwali rakiety z Gazy, zginęło około 30 Izraelczyków – ostatni taki wypadek miał miejsce w maju 2019 r.

Działania, które Izrael opisuje jako „zamieszki”, są z kolei są opisane w Associated Press jako „dziesiątki” palestyńskich demonstrantów, którzy gromadzą się co noc przy ogrodzeniu granicznym z Izraelem.

Karząca odpowiedź Izraela

Izraelskie represje były surowe jak przyznają ich przywódcy. Według raportu Jerusalem Post, IDF „reaguje z całą mocą na balony zapalające”. Działania obejmują nocne ataki myśliwców IDF, helikopterów szturmowych i czołgów przeciwko temu, co Izrael nazywa „celami Hamasu”. Arabskie serwisy informacyjne opisują trafienia w „wiele domów” (raniących kobiety i dzieci), „pola uprawne”, a także struktury należące do grup oporu. IDF celował również w fabrykę cementu.

W zeszły czwartek rano mieszkańcy odkryli niewybuchy w szkole ONZ w obozie dla uchodźców w Gazie. Izrael zamknął również wszystkie przejścia graniczę ze Strefą Gazy, blokując dostawy potrzebnej żywności i paliwa do obsługi jedynej elektrowni w Gazie. Zakład został zamknięty we wtorek. Ponadto Izrael całkowicie zamknął strefę połowów rybackich Gazy „do odwołania”, co ma bezpośredni wpływ na prawie 5000 Palestyńczyków zatrudnionych w sektorze rybołówstwa.

Żądania Gazy

Podczas gdy media głównego nurtu rzadko odnoszą się do przyczyn oporu mieszkańców Gazy, lub sprowadzają go do ostatnich paragrafów artykułów, takowe żądania istnieją. Przedstawiciele Hamasu zarzucili Izraelowi, że nie dotrzymuje obietnic złagodzenia 13-letniej blokady, powodując głód w Gazie. W innych miejscach aktywiści wyrazili złość z powodu „izraelskich naruszeń meczetu Al-Aksa” i planów aneksji Netanjahu, a także polityki, która „paraliżuje codzienne życie i przeszkadza w walce z koronawirusem”.

Wyznania przywódców izraelskich

Według słów samych przywódców Izraela, dokonują oni zbiorowych kar i nieproporcjonalnych działań wobec Palestyńczyków w Gazie, czyli de facto działań będących zbrodniami wojennymi w świetle prawa międzynarodowego.

Oprócz nieuzasadnionego pociągnięcia Hamasu do odpowiedzialności za każdą akcję bojową w Gazie, izraelski minister obrony Benny Gantz obiecał kontynuować karanie wszystkich Mieszkańców Gazy, aż do zakończenia oporu: „Wystrzeliwując rakiety i wybuchające balony, szefowie Hamasu działają wbrew interesom mieszkańców Gazy i utrudniają im godne życie i bezpieczeństwo… IDF gwałtownie zareaguje na każde naruszenie suwerenności… Jeśli w [izraelskie miasto graniczne] Sderot nie jest cicho, to w Gazie też nie będzie”.

Premier Benjamin Netanjahu wskazał na swoje zamiary przeprowadzenia nieproporcjonalnego ataku, po przybyciu balonów zapalających do Izraela: „Balonowy terror, będzie miał bardzo wysoką cenę. Nie będziemy tego znosić. Będziemy działać a odpowiedzialni za ataki zapłacą wysoką cenę”.

Trwające dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych

Izrael jest już objęty dochodzeniem w sprawie działań w 2014 r, oraz prawdopodobnie w 2018 r. Prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda stwierdził: „Istnieją uzasadnione podstawy by sądzić, że zbrodnie wojenne były lub są popełniane na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie i w Strefie Gazy”.

MTK powołał się na „nieproporcjonalne użycie siły” przez Izrael podczas akcji wojskowej w 2014 r., w wyniku której zginęło 2200 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków, a także inne możliwe zbrodnie wojenne, w tym kary zbiorowe i przenoszenie ludności na terytorium okupowane.

Izrael twierdzi, że nie jest niewinny, ale że MTK nie ma jurysdykcji nad terytoriami palestyńskimi. Artykuł 33 Czwartej Konwencji Genewskiej określa karę zbiorową jako zbrodnię wojenną. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża stwierdza: „Takie praktyki, ze względu na ich nadmierną surowość i okrucieństwo, [podtrzymują] przy życiu i [wzmacniają] ducha oporu… Sprzeciwiają się wszelkim zasadom opartym na człowieczeństwie i sprawiedliwości”.

Autorstwo: Kathryn Shihadah
Tłumaczenie: Enigmatis
Źródło oryginalne: MintPressNews.com
Źródło polskie: MrEnigmatis.wordpress.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.