Neurofizjolodzy sprawdzili, czy człowiek ma wolną wolę

Opublikowano: 16.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2122

Naukowcy sprawdzili znany paradoks osła Buridana w praktyce, śledząc pracę mózgu w momencie gdy próbuje wybrać jedną z dwóch równie interesujących alternatyw. Ich wnioski zostały opublikowane w “Journal of Neuroscience”.

„Większość teorii decyzji opiera się na tym, że mamy pewien zestaw stałych preferencji, na podstawie których zwykle wybieramy najlepszą opcję. Nie są w stanie wyjaśnić sytuacji, w których wszystkie opcje są równie dobre. Odkryliśmy, jak działa mózg w takich okolicznościach i jak zmieniają się preferencje człowieka” — piszą naukowcy.

Czy człowiek ma wolną wolę? Katharina Voigt z Uniwersytetu w Melbourne (Australia) i jej współpracownicy zrobili duży krok w kierunku rozwiązania tego problemu, po raz pierwszy wszechstronnie sprawdzając słynną przypowieść o ośle Buridana.

W roli tego zwierzęcia dokonującego bolesnego wyboru między dwoma wiązkami siana lub dwoma trawnikami wystąpiło dwudziestu ochotników, którzy nie byli świadomi prawdziwego celu eksperymentu. Myśleli, że pomagają naukowcom zbadać, w jaki sposób ośrodki smaku mózgu reagują na różne rodzaje chipsów i inne przekąski.

Wstępnie neurofizjologowie poprosili ich, aby nie jedli przed rozpoczęciem eksperymentów, oraz zapytali, ile byliby gotowi zapłacić za każdy z kilkudziesięciu rodzajów oferowanych im chipsów i napojów. Po dokonaniu oceny komputer grupował te produkty w kilkaset par, jeden z których uczestnicy musieli wybrać. Zgodnie z pomysłem naukowców niektóre z nich kosztowały mniej więcej tyle samo, co odtwarzało dylemat osła z przypowieści.

Za każdym razem, gdy pojawiała się taka „para Buridana”, naukowcy włączali maszynę do rezonansu magnetycznego i obserwowali zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Podobne obserwacje prowadzili pod koniec eksperymentu, kiedy Voigt i jej koledzy pokazywali zdjęcia wszystkich chipsów i prosili ochotników, aby powiedzieli, co wybrali i dlaczego.

Porównanie tych pomiarów doprowadziło do bardzo interesujących wyników. Na przykład naukowcy stwierdzili, że ludzie bardzo źle zapamiętywali swój wybór i dobrze pamiętali go tylko w 30% przypadków, a w 20% przypadków po prostu zgadywali.

Z drugiej strony obserwacja pracy tak zwanych „ośrodków monetarnych” mózgu pokazuje, że zdanie ochotników zmieniło się w momencie dokonywania wyboru. Co najważniejsze, te zmiany pozostawały w drugiej części eksperymentu. Sugeruje to, że „stałe” preferencje ludzi mogą się zmieniać pod wpływem czynników zewnętrznych. Innymi słowy, w rzeczywistości mają charakter tymczasowy, a nie stały, jak wcześniej sądzono.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania tych łańcuchów neuronowych w korze przedczołowej i prążkowiu pomogą dokładnie zrozumieć, w jaki sposób zachodzi ta zmiana zdania i dodatkowo potwierdzą, że „wrodzone” preferencje nie kontrolują ludzkiego zachowania w 100%.

Zdjęcie: Lukas_Rychvalsky (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.