Na świecie jest więcej emerytów niż dzieci

Opublikowano: 11.08.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1094

Brytyjski dziennik „Financial Times” zwraca uwagę na najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że pierwszy raz w historii pomiarów, na świecie żyje więcej osób w wieku emerytalnym niż dzieci. Problem będzie coraz bardziej narastał, dlatego w ciągu dwóch dekad liczba starszych ludzi podwoi się.

Tekst na temat demograficznych wyzwań dla świata przygotował prof. Ian Goldin z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zajmujący się na co dzień problemami globalizacji i rozwoju ludzkości. Podkreśla on, że obecnie na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5. roku życia.

Statystyki będą pod tym względem stale się pogarszać. Do 2030 roku na całym globie ma być już ponad miliard osób w wieku emerytalnym. Spośród nich blisko 200 milionów będzie miało natomiast powyżej 80 lat. Tym samym liczba starszych ludzi podwoi się w przeciągu najbliższych dwóch dekad.

Goldin twierdzi, że tak duża liczba osób w wieku emerytalnym związana jest z poprawą jakości ochrony zdrowia po II wojnie światowej. Dużo bardziej zaskakująca jest więc tak mała liczba rodzących się dzieci.

Ponad połowa państw na świecie nie jest w stanie zapewnić sobie zastępowalności pokoleń, dlatego ich społeczeństwa są coraz mniej liczne. Co ciekawe, nawet Indie notują obecnie dzietność poniżej odpowiedniego progu.

Według naukowca tak postępujące starzenie się ludzi będzie obciążeniem dla gospodarki, głównie z powodu kształtu systemu emerytalnego i zmniejszającą się konsumpcję. Z tego powodu potrzebne są odpowiednie zmiany w systemach gospodarczych.

Na podstawie: RMF24.pl, Money.pl, PAP.pl, FT.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 11.08.2022 17:45

    Cywilizacja zwija się a zaraz po niej gatunek człowieczka.

  2. Wolfman 11.08.2022 19:59

    To chyba dobrze. Miliard ludzi na świecie to dość. Z drugiej strony jak większość haruje na mniejszość za grosze spędzając większość czasu w pracy to oczywista oczywistość, że tak się stanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.