Rekordowa liczba starszych ludzi w Japonii

Opublikowano: 20.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1181

Problemy demograficzne Japonii są na tyle poważne, że zajmuje ona pierwsze miejsce w rankingu państw posiadających najstarsze społeczeństwa. Potwierdzają to zresztą najnowsze dane. Japończycy mający więcej niż 75 lat stanowią już blisko 15 procent i stanowią rzeszę prawie 20 milionów osób.

Japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji opublikowało nowe statystyki demograficzne dzień przed Dniem Szacunku dla Osób Starszych. Pierwszy raz w historii kraju osoby powyżej 75. roku życia stanowią więc blisko 15 proc. całej krajowej populacji, czyli prawie 19,37 miliona osób.

Oczywiście równie niepokojące dla Japonii są statystyki odnoszące się do osób powyżej 65. roku życia. Emeryci stanowią już 29,1 proc. społeczeństwa, a więc blisko 36,27 miliona osób. Pod tym względem Kraj Kwitnącej Wiśni plasuje się na pierwszym miejscu na świecie, wyprzedzając Włochy z 24,1 proc. i Finlandię z 23,3 proc.

Narodowy Instytut Badań nad Ludnością i Ubezpieczeniem Społecznym prognozuje, że do 2040 roku seniorzy będą stanowić już blisko 35,3 proc. całej japońskiej populacji. Stwarza to oczywiście spore problemy zwłaszcza dla tamtejszego systemu opieki zdrowotnej.

Z drugiej strony stale zwiększa się liczba pracujących seniorów. W ubiegłym roku pierwszy raz większość osób między 65. a 69. rokiem życia miało zatrudnienie, stanowiąc tym samym 13,5 proc. całej siły roboczej.

Na podstawie: Mainichi.jp/english
Zdjęcie: imtmphoto (pl.DepositPhotos.com)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.