Milionom dzieci grozi głód

Opublikowano: 13.02.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1941

W 2021 roku 2,3 mln dzieci będzie głodować w Jemenie, plan pomocy humanitarnej w wysokości 3,4 mld dolarów został sfinansowany jedynie do 1,9 mld dolarów – powiedział rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stéphane Dujarric.

„Teraz o Jemenie. Z nowego raportu wynika, że prawie 2,3 mln dzieci poniżej piątego roku życia będzie w tym roku cierpieć z powodu poważnego niedożywienia. Oczekuje się, że 400 tys. spośród nich będzie cierpieć z powodu silnego głodu i może umrzeć, jeśli nie otrzyma pilnej pomocy” – podkreślił Dujarric.

Jak dodał, raport został przygotowany wspólnie przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, UNICEF, Światowy Program Żywnościowy i WHO. Dujarric powiedział też, że agencje ONZ ostrzegają, iż są to jedne z najwyższych wskaźników niedożywienia odnotowanych w Jemenie od momentu eskalacji konfliktu w 2015 roku.

„Plan pomocy humanitarnej dla Jemenu jest wyjątkowo niedofinansowany. W 2020 roku plan otrzymał tylko 1,9 mld dolarów z niezbędnych 3,4 mld dolarów” – powiedział.

W Jemenie aktywne działania wojenne trwają od sierpnia 2014 roku między siłami rządowymi po stronie prezydenta Abd Rabbu Mansura Hadi i rebeliantami Huti, którzy kontrolują północny Jemen. Koalicja na czele z Arabią Saudyjską walczy po stronie Hadi od marca 2015 roku. Wchodzące w skład koalicji Zjednoczone Emiraty Arabskie poparły Radę Przejściową Jemenu Południowego, utworzoną na południu kraju, opozycję wobec uznanego na arenie międzynarodowej rządu, która opowiada się za oddzieleniem południowego Jemenu od części kraju rządzonej przez Huti.

Siły Rady przejęły władzę w stolicy Jemenu Południowego, Adenie, i wypędziły wojska wspierające rząd. Jednak w 2019 roku pod naciskiem Arabii Saudyjskiej podpisano porozumienie w Rijadzie o rozwiązaniu konfliktu z rządem i podziale władzy na kontrolowanych terytoriach.

Zdjęcie: MintPressNews
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. saraaragor 13.02.2021 21:51

  a u nas tonami wyrzuca sie jedzenie , np w marketach .smutne

 2. woma123 14.02.2021 00:18

  HI

  Oszczędzania żywności, energii, wody i innych dóbr (daleki tu jestem od skrajności, lubię dobrze zjeść, biorę prysznic każdego dnia lub częściej jeśli taka potrzeba, nie czytam przy 40 watowym ogarku, po prostu żyję normalnie i rozsądnie nie wykorzystując niepotrzebnych mi dóbr) trzeba uczyć od dzieciństwa. Nie dalej jak dwa dni temu mój czteroletni wnuk wrócił z przedszkola z informacją, że w Afryce dzieci głodują. Bardzo dobrze, że nauczyciele (tak tak, nauczyciele, bo to przecież są normalni nauczyciele jak w szkole, tylko mają trudniejszą robotę) już w tak młodym wieku zwracają dzieciom uwagę na ten (i inne) problem. A ja go utwierdziłem w tym myśleniu, i (jak się da czterolatkowi) wytłumaczyłem że należy oszczędzać żywność, a przede wszystkim jej nie marnować. Bo może wtedy tym dzieciom w Afryce nie będzie głód w oczy zaglądał. Oczywiście, że to duże uproszczenie. Ale jakaś widza i empatia w głowie tego dziecka już mam nadzieję) pozostanie.

  Na zakończenie drobne podsumowanie. Mało kto docenia pracę nauczycieli przedszkolnych. Ale to oni budują fundamenty charakteru dorosłego człowieka. I ja przed nimi chylę czoła!

  DuDuS

 3. Fenix 14.02.2021 08:15

  Araba Saudyjska pomoże nakarmić głodne dzieci w Jemenie. Nie wspieram wojny, zakupu broni , i walki o przejęcie władzy ? Wspieram dobry byt ludzi! Pieniędzmi nie nakarmisz głodnych? Ludzi głodnych nakarmisz, pokazem i dobrą radą jak wytwarzać żywność? Tworzymy warunki pokoju i dobrostanu , do bycia najedzonym . Wspierasz rozdając żywność , to krótki dystans. Zaspokoisz głód, i będziesz syty gdy sam się o to postarasz, dorośli dbają o dzieci.

 4. Fenix 14.02.2021 09:00

  Prowadzicie wojny, będziecie głodować. Wspierając pokój , dobrobyt tworzymy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.