Ludzie wszystkich wyznań wyszli na ulice Libanu

Opublikowano: 20.10.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 632

Ludzie wszystkich libańskich wyznań wyszli na ulice w czwartek, by odtąd każdego dnia domagać się skończenia z korupcją polityczną i skutecznej walki z kryzysem gospodarczym, który od kilku miesięcy daje się we znaki uboższym warstwom społecznym. Cały kraj jest sparaliżowany: wczoraj znowu na place Bejrutu i innych miast wyszły tłumy. Mają dość starej klasy politycznej, nie zmienionej od zakończenia wojny domowej 30 lat temu.

Wczoraj rano libańskie wojsko próbowało likwidować barykady na drogach kraju, lecz większość z nich szybko się odrodziła. Ochotnicy, głównie młodzież, sprzątali centrum stołecznego Bejrutu po wczorajszych rozruchach. Doszło do ataków na banki i niektóre sklepy – miasto wyglądało jak pole bitwy z płonącymi oponami i śmietnikami. Policja aresztowała dziesiątki osób, lecz to nie przeszkodziło manifestantom zebrać się dziś znowu pod siedzibą rządu, by żądać jego dymisji.

Zapalnikiem protestów było wprowadzenie przez rząd podatku od używania komunikatorów internetowych, w tym bardzo popularnego w Libanie WhatsApp. To „bezczelne” zarządzenie wycofano już po pierwszym dniu protestów, ale ludzie nie zeszli z dróg i ulic. Zarzucają politykom liczne afery finansowe, podczas gdy jedna czwarta ludności żyje poniżej progu ubóstwa. Cała infrastruktura upada: przerwy w dostawach prądu, wody, ochrona zdrowia tylko dla bogatych i rosnąca drożyzna przepełniły czarę goryczy.

Przyczyną tej sytuacji są, oprócz wad rządu, wymagania „reform” gospodarczych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w zamian za obiecaną wielomiliardową pożyczkę oraz sankcje amerykańskie wymierzone w jedną z partii politycznych – szyicki Hezbollah, które dotykają cały kraj. MFW domaga się jak zwykle ograniczenia usług publicznych kosztem najuboższych i szukania pieniędzy „gdzie się da” – stąd ów nieszczęsny podatek od komunikatorów. Sytuacja jest na tyle napięta, że grozi upadkiem rządu, z trudem wyłonionego w ubiegłym roku.

Liban ugina się pod ciężarem długu publicznego, który sięga już 86 miliardów dolarów, tj. ponad 150 proc. PKB. To trzecia najwyższa na świecie stopa zadłużenia, za Japonią i Grecją.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 20.10.2019 13:10

    Jak tylko przeczytam “Międzynarodowy Fundusz Walutowy” to już wiem o co chodzi. Czy jest jakiś kraj na świecie który nie został uwikłany (albo zrujnowany) w te największe banksterskie mafie świata?

  2. robi1906 21.10.2019 07:48

    Dla mnie wystarczy że Polska została dopisana do tego, pożal się boże “elitarnego” klubu przez Balcerowicza.

    Tutaj frimen ma rację, braki i zapaść gospodarcza brały się w głównej mierze ze strajków,
    dlaczego piszę w głównej mierze ze strajków a nie całość?,
    bo w zapaści Polski brali udział też i ci z władzy, którzy byli “swoi”.
    Obrazując to terazniejszością to tak jak Olga Tokarczuk i “swoje” towarzystwo z GW które ją wypromowało.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.