Kosztowna pomoc we wdrażaniu pożyczek covidowych dla firm

Opublikowano: 29.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1158

Rząd federalny Kanady zapłacił 208 milionów dolarów kanadyjskich zewnętrznej firmie konsultingowej za pomoc we wdrożeniu programu pożyczek covidowych dla przedsiębiorców.

Ogólnie usługi zewnętrzne związane z uruchomieniem programu Canada Emergency Business Account (CEBA) pochłonęły ponad 220 milionów dolarów. Z tej kwoty 208 milionów trafiło do międzynarodowej firmy konsultingowej Accenture Inc., wynika z rządowych dokumentów przedstawionych 17 kwietnia. O przedstawienie informacji na ten temat wnioskował poseł NDP Gord Johns, który zasiada w komisji ds. działań rządu.

Wdrożenie programu przypadło Export Development Canada (EDC), rządowej agencji, której głównym zadaniem jest świadczenie usług dla kanadyjskich przedsiębiorstw za granicą. EDC w odpowiedzi na pytanie Johnsa wyjasniło, że z pełną świadomością podjęło decyzję o zakontraktowaniu usługi i negocjacji kontraktu z Accenture.

O umowie z Accenture pisał w lutym „Globe and Mail”. Do tamtego czasu firmie zapłacono co najmniej 61 milionów dolarów. Następnie w kwietniu, po uzyskaniu dostępu do danych Globe pisał o kwocie 146 milionów.

EDC oświadczyło, że usługi świadczone przez Accenture obejmowały wsparcie dla personelu, pomoc techniczną, zorganizowanie i prowadzenie infolinii oraz serwisu internetowego. Firma zaangażowała 15 swoich pracowników do zarządzania programem CEBA. Największe kwoty umów z Accenture wynosiły od 17 do 38 milionów dolarów. Agencja wyjaśnia, że w momencie, gdy rząd nakazał jej wdrożenie programu w marcu 2020 roku, EDC nie miało odpowiednich zasobów. Poza tym taki program wykraczał poza dotychczasowy zakres działania agencji. Dlatego konieczna była pomoc zewnętrzna.

Program został wdrożony w ciągu dwóch tygodni od momentu przekazania wytycznych przez rząd, podkreśla rzecznik prasowy EDC.

Program CEBA oferował pożyczki dla małych przedsiębiorstw i organizacji non-profit w kwocie do 60 000 dolarów. Zapisało się do niego prawie 900 000 podmiotów. Zatwierdzono wypłatę 49,2 miliarda dolarów pożyczek.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 30.04.2023 05:32

    Wpiszcie sobie NIP wybranego przedsiębiorcy na stronie https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary i zobaczcie ile pobrał dofinansowań w ostatnich latach ( często – ukradł z waszych podatków ). Często okaże się, że ukradł więcej, niż wypłacił w tym czasie pensji pracownikom. Ale kiedy idziesz po podwyżkę, dowiadujesz się, że firma ledwie wiąże koniec z końcem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.