Janusz Waluś został zwolniony z więzienia

Opublikowano: 08.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1282

Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Południowej Afryki poinformowało oficjalnie o zwolnieniu z więzienia Janusza Walusia. Polski antykomunista od ponad tygodnia przebywał w szpitalu po tym, jak został napadnięty przy użyciu noża przez jednego ze współwięźniów. Teraz czekają go dwa lata zwolnienia warunkowego na „surowych zasadach” określonych przez południowoafrykańskich polityków.

W swoim oświadczeniu minister sprawiedliwości RPA Ronald Lamola napisał, że od środy Waluś przebywa już na wolności. W ten sposób rządzący wykonali wyrok tamtejszego Sądu Konstytucyjnego, który w ubiegłym miesiącu nie znalazł podstaw, aby Polak był dalej przetrzymywany przez lokalny system penitencjarny. Wcześniej to właśnie Lamola sprzeciwiał się jego wypuszczeniu z więzienia.

Zgodnie z komunikatem resortu sprawiedliwości i służby więziennej, teraz Waluś będzie przez dwa lata przebywał na zwolnieniu warunkowym na „surowych zasadach”. Według Lamoli miejscowy system zwolnień warunkowych nie oznacza „bezmyślnej licencji na brak odpowiedzialności i bezkarność”, lecz jest elementem południowoafrykańskiego „systemu korekcyjnego” dla skazanych.

Poza tym oświadczenie Lamoli pełne jest wątków politycznych. Działacz lewicowego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) zarzucił polskiemu antykomuniście próbę „wykolejenia procesu demokratycznego w RPA” poprzez zabicie radykalnego komunisty Chrisa Haniego. Dodał też, że wcześniejsze odmowy zwolnienia warunkowego były elementem obrony zasad konstytucyjnych.

Od 29 listopada Waluś przebywał w szpitalu w związku z atakiem przeprowadzonym przez jednego ze współwięźniów. Były sierżant sił powietrznych RPA chciał ugodzić Polaka nożem w serce, ale chybił.

Na podstawie: TimesLive.co.za
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.