Janusz Waluś nie opuści więzienia

Opublikowano: 17.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 410

Polski antykomunista Janusz Waluś decyzją resortu sprawiedliwości i usług penitencjarnych Republiki Południowej Afryki nie opuści więzienia. Południowoafrykańskie władze twierdzą, że warunkowe zwolnienie oznaczałoby niewypełnienie surowości kary, jaką zasądzono Polakowi w związku ze zlikwidowaniem przez niego komunistycznego ekstremisty Chrisa Haniego.

Wczoraj decyzję o pozostawieniu Walusia w więzieniu podjął południowoafrykański minister sprawiedliwości i usług penitencjarnych, Ronald Lamola. Powołując się na akta dostarczone przez sąd twierdzi on, że zamordowanie Haniego było obliczone na wywołanie chaosu w kraju, dlatego też wymiar sprawiedliwości wziął tę okoliczność pod uwagę wydając wyrok skazujący.

Lamola rozpatrzył całą sprawę na wniosek Sądu Najwyższego w Pretorii z 12 grudnia 2019 roku. Sędziowie nakazali wówczas szefowi resortu sprawiedliwości przeanalizowanie podjętej w styczniu 2019 roku decyzji o odmowie zwolnienia warunkowego Walusia. Zdaniem polityka Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) wypuszczenie Polaka z więzienia oznaczałoby zaprzeczenie surowości kary zasądzonej w 1993 roku.

Obrona polskiego antykomunisty liczyła, że zostanie on zwolniony, gdy sprawą zabójstwa Haniego nie będzie zajmował się już poprzednik Lamoli, Michael Masutha. To właśnie on zablokował decyzję wymiaru sprawiedliwości z 2016 roku, który stwierdził wówczas, że Waluś może zostać wypuszczony na wolność.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8pasanger 17.03.2020 22:57

    I bardzo dobrze!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.