Jak zacząć przygodę z Linuksem?

Opublikowano: 31.03.2009 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 428

Windows obecnie jest jeszcze instalowany na przeważającej części komputerów PC. Coraz częściej jednak, zwłaszcza w netbookach można również spotkać alternatywne systemy np. Ubuntu.

Powody dla których instalowany jest Linux na tanich komputerach – zamiast Windowsa są oczywiste – cena końcowa takiego netbooka pomniejszona jest o cenę systemu Windows, często nawet jest to połowa ceny sprzętu, zakładając że najtańsze netbooki kosztują około 900 złoty a Windows Vista to koszt około 400 złoty.

Jeśli jednak nie należymy do szczęśliwców, którzy kupili komputer z preinstalowanym Linuksem, a zmęczyły nas ciągłe reinstalki systemu Windows i mozolna walka z wirusami, korporacyjna polityka Microsoftu oraz niestabilność tego systemu, powinniśmy zastanowić się nad zmianą systemu na Linuksa.

Użytkownik chcący zmienić system z Windowsa na inny, staje zawsze przed dylematem, jaki system wybrać? Tutaj niestety trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze musisz sam zadać sobie pytanie, do czego system jest ci najbardziej potrzebny, jakie aplikacje są dla ciebie najważniejsze, a z których mógłbyś przesiąść się na inne – które w Linuksie mogą być równie funkcjonalne, ale ze zmienionym interfejsem.

Istnieje wiele zamienników programów windowsowych dla Linuksa. Niektóre wręcz są kopiami programów windowsowych, np. popularny Winamp w Linuksie ma swojego klona – XMMS.

Pomimo iż funkcjonalność obu systemów jest zbliżona i istnieje wiele zamiennych narzędzi, musisz zdać sobie sprawę z tego, że Linux to nie Windows.

Linux jest innym systemem operacyjnym. To nie jest ulepszony Windows, ani coś podobnego do Windowsa. Oznacza to, że twoje umiejętności obsługi Windowsa niekoniecznie będą ci pomocne podczas korzystania z Linuksa. Nowi użytkownicy często zniechęcają się do Linuksa dlatego, że jest on inny, a nie dlatego że jest gorszy czy mniej funkcjonalny.

W Linuksie inny jest system plików, w skrócie mówiąc nie ma dysku C, D czy E, są za to katalogi:

/ – katalog główny
/home – katalog domowy
/media – katalogi mediów przenośnych np. cdromu, pamięci flash itp.

Te początkowe trudności wynikające z różnic między systemami, są bardzo łatwe do opanowania. Potrzeba tylko trochę chęci – aby poznać nowy system i nastawić się na to, iż w Linuksie nie wszystko będzie znajome – takie samo jak było w Windowsie.

Gdy przebrniemy przez „szok” spowodowany zmianami w systemie plików, rozmieszczeniu naszych ulubionych skrótów i innych rzeczy, będziemy mogli docenić walory użytkowe Linuksa.

DYSTRYBUCJE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Linux to tylko nazwa jądra systemu – na jego podstawie budowana jest dystrybucja. Dystrybucja Linuksa to jądro + programy. Linux w przeciwieństwie do Windows posiada wiele wariantów – czyli dystrybucji, każda z nich jest przeznaczona do innych zastosowań.

Wśród dystrybucji Linuksa znajdziesz więc takie, które są przeznaczone dla zupełnie początkujących (newbie), dla średnio-zaawansowanych, dla zaawansowanych, dla programistów a także tematyczne: dla szkół, dla muzyków, dla grafików, dla hackerów, etc.

My skupimy się na omówieniu najważniejszych dystrybucji do pierwszego kontaktu z Linuksem. Nie jestem w stanie omówić wszystkich dystrybucji, które nadają się dla początkującego użytkownika, omówię tylko te, które osobie zupełnie nowej w świecie Linuksa nie podniosą ciśnienia poziomem trudności.

LINUX MINT 6

Dystrybucja oparta na Ubuntu – bardzo popularnej dystrybucji Linuksa. Od pierwowzoru różni się obecnością niewolnych kodeków i sterowników oraz zupełnie inną elegancką szatą graficzną.

Mottem Minta, które zresztą wpisane jest w logo tej dystrybucji, jest „From freedom came elegance” – czyli „Wolność i elegancja”. Motto jest nie tylko pustym hasłem reklamowym, ale słowem wprowadzonym w czyn.

Mint świetnie radzi sobie ze sprzętem, menu jest przejrzyste i intuicyjne, posiada wiele przydatnych narzędzi – które docenią początkujący użytkownicy systemu.

Płyta uruchamia się w trybie Live-CD – nie wymagającym instalacji na twardym dysku a umożliwiającym przetestowanie omawianej dystrybucji przed instalacją. Sama instalacja jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią każdy kto chociaż raz w życiu instalował Windowsa.

W Mincie o bezpieczeństwo dba wbudowany firewall oraz aplet dbający o instalowanie bieżących aktualizacji, który sam pobiera i instaluje poprawki i nowsze wersje programów – analogicznie jak w Windowsie.

Liczne graficzne konfiguratory pozwalają na całkowicie bezstresową konfigurację systemu. Instalacja i deinstalacja programów jest jeszcze prostsza niż w Windowsie dzięki nakładce graficznej na menedżera pakietów – synaptic. Dzięki niemu w bardzo przystępny sposób zainstalujemy potrzebne nam aplikacje – sprawdzone i udostępnione przez społeczność użytkowników. Instalacja np. programu Open Office to kilka kliknięć myszką.

Linuxa Minta pobierzesz tutaj.
Instrukcję instalacji znajdziesz tutaj.

MANDRIVA 2009

Dystrybucja, która bardziej przypomina Windowsa niż wspomniany wyżej Mint.

W Mandrivie zainstalowano bardzo intuicyjne i proste w obsłudze środowisko graficzne – KDE w najnowszej wersji, które pozwala na połączenie bardzo nowoczesnego wyglądu z łatwością obsługi i funkcjonalnością. Z pewnością nowa Mandriva spodoba się początkującym użytkownikom. Wspomniane zalety tej dystrybucji sprawiają że migracja z Windows na Linuksa staje się jeszcze łatwiejsza.

Tak jak w poprzedniej dystrybucji, również tutaj o bezpieczeństwo dba wbudowany firewall oraz aplet automatycznych aktualizacji. Instalacja Mandriva Linux odbywa się w sposób analogiczny do instalacji Windowsa i nawet świeżemu użytkownikowi nie przysporzy wielu kłopotów.

Użytkownicy Neostrady i Dialogu będą mile zaskoczeni, ponieważ uruchomienie internetu dla nich będzie odbywało się w bardzo prosty sposób – w trakcie instalacji systemu należy wybrać jedynie dostawcę internetu oraz kraj zamieszkania. Dla Neostrady będzie to: Polska, a następnie wybieramy dostawcę internetu: Neostrada – Tpnet.pl, później musimy podać użytkownika i hasło, i internet zostaje podłączony bez instalowania dodatkowych programów czy sterowników.

Mandriva jest systemem typowo multimedialnym, przeznaczonym dla użytkowników domowych,. Dzięki Cross Over Office, Wine lub ewentualnie płatnej wersji programu Cedega – będziemy w stanie uruchomić większość programów i gier przeznaczonych dla systemu Windows.

Również na obu wspomnianych systemach można zainstalować liczne gry przeznaczone dla Linuksa. Zaliczyć możemy do nich trzy bardzo dopracowane i wciągajce gry typu FPS: Open Arena, Enemy Territory oraz Nexuiz, które zainstalujemy dwuklikiem poprzez menedżera pakietów, każda z nich oferuje również możliwość gry on-line.

Mandrivę pobierzesz tutaj.
Instrukcję instalacji znajdziesz tutaj.

OLA! 8.04

Kolejną dystrybucją, która jest szczególnie rekomendowana dla początkującego użytkownika, jest polska dystrybucja oparta na Ubuntu – Ola! Dla niektórych zaletą będzie, że system operacyjny Ola! OS jest łudząco podobny do Windowsa XP. Jest bardzo prosty w konfiguracji i instalacji. Ola! OS to dystrybucja przeznaczona dla zastosowań biurowych i świetnie sprawdzi się także w firmie.

Na pochwałę zasługuje wsparcie ze strony twórców systemu, forum http://ola-os.com bywa pomocne w przypadku kłopotów z systemem. Można nawet zapytać samego twórcy jak rozwiązać dany problem lub poprosić o naprawienie go w następnej wersji dystrybucji.

Ola! OS pobierzesz tutaj.
Instrukcję instalacji znajdziesz tutaj.

CDLINUX – DLA BARDZO STARYCH KOMPUTERÓW

Oprócz dystrybucji przeznaczonych dla nowszych komputerów istnieją również i takie które będą obsługiwały starszy sprzęt.

Polski CDLinux – uruchamiany w trybie LiveCD – może być również zainstalowany na dysku. Posiada bardzo lekki i mało wymagający menedżer okien – IceWM co skutkuje bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi: 64 MB ram i procesor pentium II.

Dzięki niemu będziemy mogli zagospodarować stary komputer i zainstalować na nim w pełni funkcjonalny, estetyczny i w miarę prosty w użyciu system operacyjny, który będzie doskonałą alternatywą dla Windowsa 98.

CDLinux pobierzesz tutaj.
Instrukcję instalacji znajdziesz tutaj.

INNE DYSTRUBUCJE

Celowo pominąłem Ubuntu i Open Suse, nie napisałem też o PCLinuxOS. Pierwsze dwie dystrybucje pominąłem dlatego, że w sieci na ich temat znajdziecie wiele artykułów. Uważam, że Open Suse gorzej radzi sobie ze sprzętem i nie jest zbyt dopracowany. PCLinuxOS jest za to świetnym systemem na biurko – niemniej jednak oparty jest na Mandrivie – którą opisałem, więc wszystko co się tyczy Mandrivy można powiedzieć o PCLinuxOS.

Wybór dystrybucji nie jest łatwym zadaniem. Po zapoznaniu się z tym artykułem, będziecie mieli podstawowe pojęcie o dystrybucjach kierowanych dla początkujących użytkowników systemu spod znaku pingwina.

Najtrudniejsze w przypadku migracji z Windowsa jest przestawienie się z myślenia „windowsowego” na „linuksowe”, gdyż pewne pojęcia, nazwy, miejsca systemu będą inne. Trzeba będzie zmienić stare nawyki, a także przyzwyczaić się do nowego interfejsu.

Wystarczy dać sobie trochę czasu na przyzwyczajenie do nowego systemu, aby poczuć że jest „swojski”. Gdy to dostrzeżesz Linux przestanie wydawać się trudny, gdyż cała “trudność” nie polega na tym, że potrzeba skomplikowanej wiedzy aby go obsłużyć, lecz na tym, iż Linux jest systemem o odmiennej filozofii niż Windows i innym systemie plików.

Można porównać to do zamiany samochodów, w których wycieraczki znajdują się w innych miejscach. Siła przyzwyczajenia jest większa niż nam się wydaje i dopiero jej uświadomienie sprawi, że będziemy mogli szybciej przestawić się na nowe.

“Inny” nie znaczy “trudniejszy”, ale oznacza początkową konieczność pokonania dawnych przyzwyczajeń i zaakceptowania nowych schematów i sposobów działania.

Autor: Dunkelheit
Przygotowano dla “Wolnych Mediów”


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. xpx 01.04.2009 20:14

    propaganda rodem z PRLu

    Fakt faktem jest to dobrqa alternatywa ale kompilacja i instalacja sterowników to koszmar już nawet nie chodzi o dostępnść

    W dodatku zależności są dla mnie śmieszne. Dlaczego programy windows nie potrzebują zależności… napiszecie, że oszczędza to miejsce ale z tego co zauważyłem xp zajmuje połoqwę miejsca ubuntu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.