Izba Gmin przegłosowała zakaz skłottingu

Opublikowano: 13.11.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 575

WIELKA BRYTANIA. 1 listopada późnym wieczorem Izba Gmin, niższa z dwu izb angielskiego parlamentu, przygniatającą większością głosów przyjęła rządową propozycję kryminalizacji skłotingu na terenie Anglii. Zgodnie z zapisami przyjętej wczoraj ustawy, zajęcie bez zgody właściciela opuszczonego budynku mieszkalnego staje się przestępstwem zagrożonym karą pół roku więzienia lub 5000 funtów grzywny. Nowe przepisy nie dotyczą budynków handlowych czy przemysłowych, które będzie można skłotować na dotychczasowych zasadach. Aby nowe przepisy weszły w życie, musi je jeszcze przyjąć wyższa z izb parlamentu w Londynie.

Parlamentarnej debacie nad kryminalizacją skłotingu, dopisaną w ostatniej chwili do rządowego projektu ustawy o pomocy prawnej i zasadach skazywania za przestępstwa towarzyszyły zorganizowane ad hoc protesty środowiska londyńskich skłoterów, grup anarchistycznych i organizacji wspierających bezdomnych. Zwołana za pomocą telefonów komórkowych okupacja placu przed parlamentem w nocy z poniedziałku na wtorek, w jakiej udział wzięło około 150 osób, została rozbita przez policję. Aresztowano 12 osób. We wtorek, w dniu głosowania nad zakazem, w ramach kolejnej mobilizacji pod gmachem parlamentu w Londynie zgromadziło się około 100 osób, z których około połowie udało się wejść do jego siedziby, gdzie podjęto desperacką próbę przekonania obradujących parlamentarzystów o społecznej szkodliwości zakazu skłotingu. Pomimo kilkudziesięciu rozmów z napotkanymi na parlamentarnych korytarzach posłami jedynie 13 z nich zagłosowało ostatecznie przeciwko kryminalizacji skłotingu, a 270 było za – wśród nich przedstawiciele wszystkich partii zasiadających w parlamencie. Warto dodać, że w przeprowadzonych przez rząd konsultacjach społecznych 95% ich uczestników sprzeciwiło się zakazowi.

Według organizacji wspierających skłoting i walczących z bezdomnością na Wyspach Brytyjskich, w związku z jego kryminalizacją dach nad głową straci około 20000 tysięcy osób. Na terenie całego kraju znajduje się ponad 70 000 pustych mieszkań.

Wbrew oczekiwaniom aktywistów, walczących przeciwko kryminalizacji skłotingu, zapisy wprowadzające kary za zajęcie opuszczonych budynków nie zostały zawarte w osobnej ustawie, lecz dopisane w ostatniej chwili do zgłoszonego przez rząd projektu ustawy o pomocy prawnej i zasadach skazywania. Warto dodać, że ta sama ustawa ogranicza dramatycznie dostępność darmowej pomocy prawnej m in. dla ofiar przemocy domowej i pracowników, toczących spór z pracodawcą.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.