Glapiński upamiętnia zbrodniarza

Opublikowano: 30.03.2023 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2987

Rządząca prawica szuka swoich bohaterów wśród coraz bardziej egzotycznych postaci. Po mordercy Rajsie „Burym” i hitlerowskich kolaborantach z Brygady Świętokrzyskiej tym razem padło na Józefa Kurasia „Ognia”, który przez kilka lat po wojnie działał na Podhalu i walczył „o Polskę bez komunistów i Żydów tę ideologię wyznających” (to cytat z zastępcy „Ognia”).

W ramach tej walki oddział Kurasia poza walką z komunistami zajmował się mordowaniem ocalałych z Holokaustu Żydów, przedstawicieli mniejszości słowackiej oraz innych cywilów. Oddział miał też na koncie liczne rozboje i gwałty. Przy czy prawicy nie przeszkadza, że w lutym 1945 Kuraś był funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa i według wspomnień świadków epoki donosił na byłych żołnierzy AK.

Upamiętnianie „Ognia” to dzisiaj budzi na Podhalu ogromne kontrowersje. Przeciwko pomysłom budowy jego pomników jeszcze w latach 1990. protestowało wiele lokalnych organizacji w tym Stowarzyszenie Pamięci im. 1 pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Targu oraz lokalny oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego prezes kapitan Jan Kacwin nazywał Kurasia wprost „bandytą”.

Prawica jest gotowa brać na sztandary i robić bohatera każdego, kto w jakikolwiek sposób walczył po wojnie z komunistami. A to, że poza tym mordował cywilów, gwałcił kobiety i był zajadłym antysemitą? To dla prawicy nie ma znaczenia. Robienie ze zbrodniarzy takich jak „Bury” lub „Ogień” bohaterów to nie tylko fałszowanie historii, ale też plucie na pamięć rzeczywistych bohaterów antykomunistycznego podziemia. Bo ani Witold Pilecki, ani August Fieldorf, ani Kazimierz Pużak nie chcieliby mieć z tymi bandytami nic wspólnego.

Autorstwo: Maciej Konieczny
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 30.03.2023 16:44

    Oj tam!, Oj tam! Pozazdrościli Ukrom, to robią to samo…

  2. grzech 01.04.2023 19:35

    Niestety nie ma to jak lewica pisze artykuł. Proszę przeczytać jego biografię poczytać kim był kim się stał i co go skłoniło by wystąpić przeciwko powojennej przywiezionej na sowieckich czołgach władzy a nie idąc na skróty pisać.
    To że likwidował komuchów i walczył z wami sowieciarzami którzy zawładnęli powojenną Polską nie czyni z niego zbrodniarza.
    Ps nie bronię pisowskiego dygnitarza bo jest jednym z eurosocjalistów i jego decyzje jakie by nie były nie przybliżają niepodległość Polski

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.