Ekspert z USA ma plan przejęcia Kaliningradu z pomocą Polski

Opublikowano: 28.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 94

„Agresja militarna Rosji przeciwko krajom NATO będzie kosztować ją obwód kaliningradzki” – napisał w swoim raporcie analityk z Jamestown Foundation (USA) Richard Hooker.

„Scenariusz hipotetycznej wojny” w krajach bałtyckich opublikowano na stronie internetowej Jamestown Foundation. Jego autor, badacz Richard Hooker, opierał się na fakcie, że Rosja spróbuje przeprowadzić ograniczoną operację wojskową w celu zajęcia Estonii, Łotwy i Litwy. Raport zatytułowano „Jak obronić państwa bałtyckie”.

Praca analityczna sugeruje, że Moskwa ma nie tylko potencjał, ale także zamiary przejęcia terytoriów byłych republik radzieckich – „w tym dla ochrony mniejszości rosyjskiej, zwłaszcza na Łotwie i w Estonii”. Eksperci z USA piszą, że nastąpi „szybka inwazja”, ponieważ kraje bałtyckie nie są w stanie się odpowiednio zabezpieczyć.

Dlatego jak sugeruje autor należy „przeszkodzić” Rosjanom, Fundacja Jamestown proponuje Polsce, aby jednocześnie ze „zdobyciem przez Rosję państw bałtyckich”, wypełnić „zadanie zneutralizowania obwodu kaliningradzkiego”.

W 54-stronicowym dokumencie ekspert uważa, że NATO powinno rozważyć perspektywę zdobycia rosyjskiej eksklawy. Jego zdaniem, ze względu na gromadzenie się amerykańskich i polskich wojsk lądowych w regionie, Rosja rzekomo nie jest w stanie wytrzymać ataku wroga i utraci kontrolę nad terytorium.

Potencjalna „wojna” ma mieć charakter wyłącznie regionalny, ponieważ eskalacja konfliktu „pociągnie za sobą ogromne zniszczenia i ofiary wśród cywilów”. Jednocześnie Hooker nie podaje konkretnego powodu, który mógłby wywołać konflikt pomiędzy Rosją a NATO w krajach bałtyckich i wysuwa teorię, że Moskwa rzekomo ma plany wobec tego regionu.

Zakładając, że w rezultacie rosyjski atak na Rygę utknie w pobliżu Dyneburga, a Finlandia i Szwecja będą zaangażowane w konflikt, autor uznał, że w przypadku spójnej reakcji NATO w ciągu 14 dni armia rosyjska nie będzie w stanie zająć stolicy republik bałtyckich.

Ponadto Hooker jest przekonany, że Polska, która weszłaby w konflikt przy wsparciu USA, nie tylko utrzyma Suwałki, ale podczas kontrataku przejmie Kaliningrad i zmusi flotę rosyjską do opuszczenia Bałtijska i powrotu do Petersburga. Autor uważa, że bez zdobycia Kaliningradu nie można uzyskać przewagi w regionie.

W swoim scenariuszu Hooker opisał przeniesienie na front różnych części armii rosyjskiej i armii alianckiej, dostrzegł możliwość zniszczenia nadciągających rosyjskich czołgów za pomocą śmigłowców Apache.

Do powyższego planu odniósł się gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow. Gubernator wyśmiał raport Richarda Hookera, badacza z amerykańskiej fundacji o utracie przez Rosję eksklawy w przypadku konfliktu oraz porównał go do „tabloidowej fantazji”. Alichanow zauważył też, że „ma dość komentowania amerykańskich głupot”.

Gubernator przypomniał również, że w Stanach Zjednoczonych istnieje nagroda „Nebula”, przyznawana najlepszym dziełom science fiction lub fantasy. “Wydaje mi się, że jest to po prostu fikcja i to bulwarowa. Mam wrażenie, że to nie eksperci się tam zgromadzili, ale ludzie, którzy tworzą bulwarowe czytadła”- powiedział w wywiadzie dla RBC.

Rosyjski deputowany Aleksander Szerin nazwał plan „podboju” Kaliningradu przez siły NATO fake newsem. „(Robi się to – przyp. red.) tylko po to, aby zwiększyć budżet obronny i zwiększyć swoją obecność w tym regionie” – ocenił Szerin w rozmowie z telewizją RT. Parlamentarzysta zauważył również, że histeria związana z tak zwanym rosyjskim zagrożeniem jest stale podsycana. Komentując raport Hookera, gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow porównał go do „tabloidowej fantazji”. Alichanow zauważył też, że „ma dość komentowania amerykańskich głupot”.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,86 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

@bestia bredzisz chlopie. jesli wybuchnie wojna, to myslisz, ze gdzie bedzie sie toczyc? w waszyngtonie, tel avivie, moskwie? nie, zniszczone zostana panstwa slabe, jak polska wraz z jej substancja biologiczna. kraje powazne dogadaja sie po malych kuksancach, dla nas to bedzie apokalipsa. tak jak w 39, kiedy nasze glupie wladze zostaly podpuszczone przez “sojusznikow”. kiedy zacznie sie wojna, to zdrajcy politycy spierd0la przez zaleszczyki, jak drzewiej bywalo, a ty zostaniesz z tym karabinem, ktorego pewnie i tak nie umiesz obslugiwac, nie mowiac o oddaniu celnego strzalu, naprzeciw rakietom i taktycznym ladunkom nuklearnym.

Taka niestety jest natura rzeczy, ze panstwa silne mowia tym slabym co im wolno robic, a czego nie i jedynym sposobem na zmiane tej sytuacji jest dolaczenie do grupy panstw silnych.

Cosmo
Użytkownik

Bestia, wielu w Europie ma dość podskakujących do kostek Polaków. Jeśli żyjesz w Polsce, to jesteś jednym z nich i już jesteś przeznaczony do eksterminacji a USA pomogą nam owszem, ale w wywołaniu regionalnego burdelu po czym poklepią nas po plecach jak Kurdów i pomachają czerwoną chorągiewką na sygnał “ratujecie się sami”. W swojej wspaniałomyślności sprzedadzą mam niezbędna broń po jedynie 3x zawyżonej cenie w ramach zasady jak chcesz to bierz a jak nie to szukaj frajera (z których to my będziemy tym największym).

Cosmo
Użytkownik

Ah więc ty myślisz, że jak wybuchnie pełnoskalowa wojna, to do wojska pójdą tylko ochotnicy? Otóż jeśli nie masz ręki lub nogi, tudzież żółtych papierów, to będziesz wysłany na pierwszą linię (tylko taka będzie), a granice wszyscy wokół pozamykają w celu uniknięcia milionów uchodźców, więc proponuję już teraz pakować walizki i szukać tanich linii lotniczych jak najdalej na zachód Europy. Cóż, na podstawie twoich komentarzy na WM można wnioskować, że albo jesteś osobą o nikłej samoświadomości i wąskich horyzontach myślowych albo tzw trollem ale trolującym w niezbyt wyszukany sposób więc obstaję przy pierwszej opcji. Over and out.

franek
Użytkownik
franek

To są brednie. Rosja bez bardzo dobrego motywu nie zaatakuje krajów nadbałtyckich. Do ataku mogą ją zmusić Amerykanie instalując tam swoje rakiety. Chyba nic więcej. Kraiki typu Łotwa, Estonia itp. są tak maleńkie i tak blisko Rosji, że armia FR zajmie je w kilka godzin, może dni.
Żydojankes po prostu podpuszcza Polaków do ataku na Rosję. Kiedyś podobna fundacja zachęcała Polskę do….ataków terrorystycznych na rosyjskie metro. Serio. Polacy są już nabuzowani nienawiścią do Rosji (nr. 1 na świecie!), notorycznie słuchają różnych Bartosiaków, Gadowskich, Targalskich, Michników itp. Ześwirowali od tego i kto wie…może naprawdę uwierzą w naszą misję podbijania Obwodu Kaliningradzkiego. A wtedy Ruscy: jeden Iskander – jedna elektrownia. Nic więcej. I w jeden dzień jesteśmy 100 mld$ w plecy, z cuchnącymi chłodniami, kostnicami, nieczynnymi wodociągami. Po 30 latach i kredycie w MFW odbudujemy te elektrownie. W 30%. Szalom.

SZS
Użytkownik
SZS

A ja tym wszystkim zacietrzewionym komentatorom zdradzę, że ekspert Tuvalu ma plan zajęcia Florydy, a plan opanowania Alaski przez eskimosów już dawno został opracowany….