eCall obowiązkowo w samochodach od 2015 r.

Opublikowano: 27.02.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

System eCall automatycznie wzywający pomoc po wypadku samochodowym będzie obowiązkowo instalowany we nowych modelach samochodów osobowych i dostawczych. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w tej sprawie w pierwszym czytaniu.

Parlament Europejski przyjął dziś rozporządzenie dotyczące systemu eCall. Na “tak” głosowało 485 europosłów, 151 było przeciw, 32 się wstrzymało.

Dziennik Internautów od dawna śledził unijne starania o popularyzację systemu eCall. Umożliwia on wykrycie wypadku dzięki specjalnym czujnikom i wezwanie pomocy nawet wówczas, gdy kierowca i pasażerowie są nieprzytomni. System może przekazywać za pośrednictwem numeru 112 m.in. informacje na temat miejsca, czasu wypadku oraz kierunku podróży.

“Stworzenie publicznego, działającego na terenie UE systemu telefonów alarmowych, to niezwykle istotne osiągnięcie na rzecz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w Europie. Około 2500 osób mogłoby zostać ocalonych, każdego roku w UE, a obrażenia nie musiałyby być tak poważne, w dziesiątkach tysięcy przypadków” – mówiła europosłanka Olga Sehnalova odpowiedzialna za projekt.

Przyjęty przez Parlament Europejski projekt zakłada, że od października 2015 system będzie obowiązkowo instalowany w nowych modelach samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych. Posłowie zostawili możliwość przedłużenia tego terminu, na wypadek gdyby producenci aut nie zdążyli się przygotować do zmian.

Posłowie wzmocnili klauzulę o ochronie danych osobowych, która ma zapewnić, że samochody z systemem e-call nie będą ciągle śledzone. Dopiero w momencie wypadku do ośrodków ratownictwa ma być przekazywana informacja ograniczona do: typu aktywacji, klasy pojazdu, rodzaju używanego paliwa, czasu wypadku, dokładnej lokalizacji, kierunku jazdy i liczby zapiętych pasów.

Wcześniej Komisja Europrjska oceniała, że system może kosztować ok. 100 euro, za każde urządzenie montowane w samochodzie. Europosłowie uznali, że system jest usługą użyteczności publicznej i powinien być dostępny bezpłatnie. W praktyce może to więc oznaczać, że koszty systemu będą wliczone w cenę nowych aut i nie będziemy wiedzieć ile dokładnie płacimy za eCall.

Teraz Rada UE może zaakceptować pozycję Parlamentu lub państwa członkowskie mogą ustalić własny tekst, w celu dalszych negocjacji z Parlamentem.

Choć eCall ma ratować ludzi, jego wprowadzanie jest dość kontrowersyjne. Nie wszystkim podoba się obowiązkowe wpychanie jakiejś technologii do aut. Na tym nie musi się skończyć. Były też plotki o tym, że Komisja Europejska może rozważać ograniczenie prędkości w samochodach. Ciekawie wyglądają zapowiedzi wdrożenia kompatybilnych usług informacyjnych dla kierowców w UE.

Wydaje się, że Unia Europejska nie chce być w tyle za Stanami Zjednoczonymi, które testują systemy komunikacji między pojazdami (V2V) i rozważają wprowadzenie “czarnych skrzynek” dla samochodów.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. skyhigh 27.02.2014 11:34

    rejestratory to idealne rozwiazanie dla ubezpieczalni

  2. dagome12345 27.02.2014 12:23

    @skyhigh

    rejestratory do znakomite rozwiązanie dla wszystkich oprócz samych użytkowników .

    Ubezpieczalnia – zaraz dopatrzy się przekroczenia prędkość o 2,5 km/h i nie wypłaci kasy ani za auto ani za leczenie

    Bank – klient przyjdzie po pożyczkę na kupno nowego samochodu i spłatę odszkodowania – bo ubezpieczyciel się wypiął

    Państwo – nie będzie miało kozła ofiarnego, na którego zrzuci winę za wprowadzenie nowych podatków, przeniesie odpowiedzialność z zaniechania działań infrastrukturalnych na kierowce

    Policja – nie będzie przyjeżdżać na miejsce zdarzenia i będzie w wypełniać dokumenty opisujące wypadek bez oględzin ( a 1000 innych czynników nie będzie miało już znaczenia ) i wypisze przy okazji 3 mandaty 🙂

    Producenci samochodów – będą mieli powód do podniesienia ceny samochodu i na 100% wykorzystają wadliwe działanie dodatkowego sytemu aby częściej odwiedzać autoryzowane serwisy

  3. AM 27.02.2014 12:50

    Około 2500 osób mogłoby zostać ocalonych, każdego roku w UE – to jakaś pomyłka? Tyle kasy i zachodu dla byle zakichanych 2500 osób rocznie w całej UE? W PRL-u zdycha rocznie 4 tys. z powodu sepuku. To niech jakiś unijny palant weżmie po 1000 euro i da 2500 niedoszłym samobójcom w Polsce – do końca roku jakoś za to przeżyją i nie będą musieli się wieszać, razem to będzie 2500000 euro i efekt murowany.

  4. bro 27.02.2014 14:07

    W przypadku bezpodstawnego wezwania przez czujnik, za przyjazd służb ratunkowych płaci kierowca czy producent ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.