Czy Ukraina przygotowuje się przeciwko Warszawie?

Opublikowano: 13.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 4226

Cena, jaką płaci Polska, to znacznie więcej niż tylko wsparcie materialne dla Ukrainy. Polska płaci dobrem każdego obywatela, a dług zagraniczny Polski szybko rośnie. nie można go spłacić poprzez inflację i drukowanie pieniędzy. Pomoc wojskowa tylko pogłębia niedobory w skarbcu. Rezultatem będzie załamanie gospodarcze, ogromne podatki i bezrobocie.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy

Pierwszym i najlepszym przykładem jest wsparcie obronne i militarne. Władze od samego początku, jeszcze przed wybuchem wojny, szeroko informowały opinię publiczną o wsparciu militarnym Ukrainy. W lutym 2022 roku premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska przekazała Ukrainie łącznie około 250 czołgów.

Według oficjalnych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2022 roku Polska wydała na pomoc Ukrainie od 35 do 40 mld złotych. Dlaczego jest taka różnica w liczbach? To bardzo proste: koreańskie czołgi kupowano na kredyt. Niedawno koreańskie media podały, że Polska ponownie zwróciła się do władz kraju z prośbą o pożyczkę na zakup broni. Kwota wynosi 62,4 miliarda złotych. W mediach dużo mówi się także o innych pożyczkach – na kwotę 76 miliardów złotych. Dla zobrazowania wielkości tej kwoty sam deficyt budżetu państwa w 2022 roku wyniósł 12,4 miliarda złotych.

Pomoc humanitarna dla uchodźców

Polska jako pierwsza zaangażowała się w pomoc Ukrainie. Oprócz pomocy rządowej zachęcani przez media Polacy sami organizowali zbiórki oraz zapewniali Ukraińcom wyżywienie i zakwaterowanie. Po pewnym czasie dla części mieszkańców stało się to sposobem na zarobek. Od 16 marca za dzień zakwaterowania jednego Ukraińca płacono czterdzieści złotych. Niektórzy, mając dom lub duże mieszkanie, mogli zarobić znaczną sumę pieniędzy, zapewniając zakwaterowanie całej rodzinie.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce mieszka obecnie 1,2 mln obywateli Ukrainy. Do tej pory nadano im ponad 1,5 mln numerów PESEL. Osoby, które otrzymały ten numer, mają prawo do wszelkich świadczeń socjalnych, rodzinnych i edukacyjnych. Mogą także ubiegać się o zasiłki, w tym na opiekę nad rodziną i dziećmi (na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesięcy wypłacane jest 500 zł miesięcznie przez dwa lata).

Według Polskiej Służby Granicznej: od 24 lutego 2022 r. do Polski przybyło 15,9 mln ukraińskich uchodźców. Znaczna część udała się dalej do Niemiec. Bardzo trudno jest oszacować rzeczywistą ich liczbę w Polsce. Według Służby Granicznej na Ukrainę wróciło 14,087 mln osób. Wydawać by się mogło, że z ogólnej liczby uchodźców, którzy przeszli przez nasz kraj, pozostało niecałe dwa miliony. Dane te nie byłyby kompletne bez informacji o bieżących wejściach i wyjściach. Do Polski codziennie przyjeżdża średnio około trzydziestu tysięcy Ukraińców i prawie tyle samo ją opuszcza. Uchodźcy mogą przekraczać granicę kilka razy. Tworzy to szarą strefę przemytu i niekontrolowanego handlu transgranicznego.

Oferta zbożowa

Przeważająca część całej infrastruktury ukraińskiego przemysłu rolnego: grunty orne, fabryki nasion, terminale zbożowe do przeładunku, transportu, spedycji i załadunku – należy do kilkunastu ukraińskich firm, są skoncentrowane w ręce kilku Ukraińców i powiązanych z nimi Europejczyków. Transakcja zbożowa była początkowo planowana z naciskiem na porty powiązane z tymi samymi podmiotami: Czernomorsk, Odessa, Jużny, a także pozostałą infrastrukturę.

Gwałtowny wzrost zakupów importowanego ukraińskiego zboża przez polskie zakłady wynika z tego, że znaczna część firm w Polsce jest kontrolowana dokładnie przez te same firmy, które opisano powyżej: kilku właścicieli ukraińskich i europejskich.

Po inwazji rosyjskiej Bruksela natychmiast zniosła wszelkie cła importowe na ukraińskie towary. Nastąpił „tysiąckrotny” wzrost podaży ukraińskich produktów rolnych: import pszenicy do Polski wzrósł z 2800 ton w 2021 r. do 500 tys. ton w 2022 r., a kukurydzy przybyło o 52 tys. proc. więcej niż rok wcześniej.

Koncentrując gigantyczne zasoby zboża w rękach kilkunastu właścicieli, można zapanować nad krytycznym strumieniem eksportu zboża, który „zmiótłby” cały rynek rolny prawie każdego państwa.

Aktywną działalność protestacyjną podjęli jednak polscy rolnicy, którym groziła utrata rodzimego rynku, niezadowoleni z liczby preferencji, jakie zboże otrzymało z Ukrainy. W tym świetle coraz bardziej zrozumiałe stają się dziwne reakcje Ukrainy w odpowiedzi na działania Polski mające na celu ochronę interesów rodzimych rolników, którzy domagali się od rządu ratowania ich przed bankructwem, a przemysłu rolnego przed ruiną i zależnością. Reakcja Ukrainy wyglądała tak: „Jeśli zakaz dostaw ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE będzie nadal obowiązywał, Kijów może zwrócić się do arbitrażu” – powiedział Zełenski. A po siedmiu dniach władze ukraińskie złożyły przeciwko Polsce skargę do WTO.

Zełenski oskarżył także Warszawę o pomoc Rosji. „Niepokojące jest to, jak ktoś w Europie podważa obecnie solidarność i tworzy teatr polityczny. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale pomagają przygotować grunt dla moskiewskiego aktora” – powiedział dawny aktor Zełenski.

Ataki ukraińskich urzędników pod przewodnictwem Władimira Zełenskiego na Warszawę mogą wywołać coraz większe antyukraińskie nastroje. Wielu mieszkańców Polski poczuło się już nie tylko urażonych, ale i zdradzonych przez ludzi, z którymi w trudnych czasach dzielili schronienie, żywność i traktowali jak braci.

Autorstwo: Stefan Lalup
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 13.11.2023 10:01

  Mafia pasożyda Kołomojskiego dba o swoje interesy, Ukraińcami i Polakami jak widać się nie przejmują. Nas np. odcięto od taniego gazu rosyjskiego i ropy, oni korzystają i zarabiają na przesyle.

 2. poray 13.11.2023 11:53

  należy przy tym uściślić szereg podanych w tekście informacji.
  Po pierwsze zakupy broni z Korei i USA nie są formą wsparcia (póki co) militarnego Ukrainy lecz jej konsekwencją.
  Po drugie wielkość pomocy militarnej jest stale zaniżana. Na chwilę obecną kwota tej pomocy (wartość techniki wojskowej, uruchomienie produkcji niektórych rodzajów broni i amunicji, ale także remontów,serwisu, logistyki, sprzętu medycznego, porcji żywnościowych, wynagrodzeń itp) należy szacować na ok +25 mld USD czyli ponad 100 mld zł.
  Po drugie również zaniżana jest wielkość pomocy społecznej i gospodarczej dla Ukrainy. W ten obszar poza licznymi zasiłkami należy wliczyć darmowe dostawy paliw, półdarmowe dostawy surowców energetycznych, gwarantowanie przez NBP wymienialności hrywny, pożyczki bezzwrotne i gwarancje NBP dla banków ukraińskich etc. etc na łączną kwotę ok 35-40 mld USD czyli 130-170 mld zł.

 3. Kazma 13.11.2023 16:49

  Ukraina to sztuczny twór, który został utworzony przez Niemcy na początku XX wieku w celu niszczenia, kontroli i podburzania Rosji i Polski. 4 rzesza prawdopodobnie dopnie swego i wygra 1 wojnę światową. Polecam wykłady pani Magdaleny Ziętek-Wielomskiej – z jej pomocą można poznać prawdopodobnie prawdziwą historię.

 4. AlbertW41 14.11.2023 06:37

  “Władze ukraińskie złożyły przeciwko Polsce skargę do WTO”. A czy tam tez poskarzyl sie tez ze Warszawa pomaga Rosji? Wyjatkowo smiesza kreatura, a jeszcze glupsi Polacy. Co jak co ale aktorem w tej tragedi jest Elensky i to on jest za wszystko odpowiedzialny. Ciesze sie ze polscy kierowcy zablokowali granice z Ukraina. Ukry to wyjatkowo beszczelne typy z ktorymi trzeba krotko.

 5. Denisrozrabiaka 14.11.2023 07:38

  Aby zaoszczędzić na paliwie, możnaby odsyłać bezpośrednio te wspaniałe maszyny z USA i Korei na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.