Czy to koniec szkodliwych dopłat do rybołówstwa?

Opublikowano: 02.02.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 553

Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz Parlament Europejski porozumiały się w sprawie przyszłości unijnych dotacji dla rybołówstwa. Zdaniem ekologów podjęte w ramach negocjacji trójstronnych decyzje dają realną szansę na poprawę kondycji światowych zasobów ryb.

We wtorek, 28 stycznia Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz Parlament Europejski osiągnęli porozumienie w sprawie przyszłości Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR). EFMR udostępni blisko 6,5 miliarda euro w latach 2014–2020 na wsparcie unijnego sektora rybołówstwa i wspólnotowej polityki morskiej. Najwięcej pieniędzy – ok. 4,3 mld euro – przeznaczone będzie na zrównoważone rybołówstwo, czyli takie, które ograniczy nadmierne połowy i odbuduje europejskie zasoby ryb.

Zdaniem ekologów porozumienie PE oraz Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa ma swoje mocne, jak i słabe strony. „Pozytywnym wynikiem porozumienia jest m.in. przeznaczenie większej ilości środków na zbieranie danych, kontrolę oraz egzekwowanie przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Istotną zmianą jest także, wzmocnienie zapisów umożliwiających wstrzymywanie środków dla indywidualnych operatorów lub państw członkowskich, które nie przestrzegają zasad Wspólnej Polityki Rybołówstwa” − powiedziała Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, koordynatorka koalicji OCEAN2012 w Polsce.

Organizacja ekologiczna WWF Polska ma nadzieję, że te środki przyczynią się do ograniczenia nielegalnych połowów, które na niektórych akwenach sięgają 40 proc. wszystkich połowów.

A minusy? “Niepokój budzą zapisy umożliwiające wymianę silników statków rybackich, w tym także tych poławiających przy pomocy narzędzi trałowych” – tłumaczy Piotr Prędki z WWF Polska. “W praktyce oznaczają zgodę na wymianę silników na nowe o tej samej mocy na jednostkach do 12 metrów, silników o mocy o 20% niższej niż obecna na statkach o długości pomiędzy 12-18 metrów i silników o mocy o 30% mniejszej na statkach powyżej 18 metrów. Zwracamy uwagę, że finansowanie wymiany silników ze środków publicznych na statkach prywatnych podmiotów gospodarczych może zagrozić realizacji działań na rzecz dostosowania wielkości floty do dostępnych zasobów, jak również działań na rzecz odbudowy przełowionych stad ryb.”

“Nowy EFMiR przewiduje także subsydia na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej. Tak wykorzystane środki finansowe nie będą przyczyniać się do walki z problemem przełowienia zasobów morskich i osłabią pakiet reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa” − powiedziała Justyna Niewolewska.

“Ciężar odpowiedzialności za przyszłość rybołówstwa spoczywa teraz na poszczególnych państwach członkowskich i krajowych programach operacyjnych. Jeśli Ministrowie zmienią słowa w czyny, koniec wydawania publicznych pieniędzy na działania niszczące środowisko stanie się rzeczywistością” − dodał Andrzej Białaś, doradca ds. polityki UE w Oceanie.

Następnym krokiem do zatwierdzenia ostatecznego kształtu zreformowanego EMFiR będzie głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.