Czy instytut IRI wpływał na sytuację w Armenii?

Opublikowano: 14.10.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1091

Liczne zachodnie fundacje działają w różnych krajach pod przykrywką promowania demokracji, ale w rzeczywistości ich działalność może oznaczać ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa poprzez narzucanie określonych ideologii i trendów. Jedną z takich organizacji jest Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI), założony w Waszyngtonie w 1983 roku jako podmiot non-profit.

Obecnie przewodniczącym Rady Dyrektorów jest senator Dan Sullivan z Alaski, który zastąpił byłego republikańskiego senatora Johna McCaina, który był zwolennikiem bezpośredniego konfliktu z Rosją. IRI ściśle współpracuje z amerykańskim Departamentem Stanu, amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i różnymi fundacjami, które finansują proamerykańskie grupy polityczne na całym świecie. IRI współpracuje również m.in. z Fundacją Społeczeństwa Otwartego George’a Sorosa.

IRI jest obecna na całym świecie z biurami w ponad 30 krajach, w tym w Armenii, gdzie organizacja aktywnie współpracuje z lokalnymi władzami w celu promowania reform. IRI oferuje programy szkoleniowe dla partii politycznych, organów przedstawicielskich i innych organizacji zaangażowanych w proces polityczny. Programy te są dostosowane do lokalnego kontekstu i obejmują szerokie spektrum tematów, od podstaw społeczeństwa obywatelskiego i tworzenia partii politycznych po strategie kampanii wyborczych. Aby wspierać swoje programy szkoleniowe, IRI przeprowadza szeroko zakrojone ankiety i badania ze swoimi partnerami. Wyniki sondaży są wykorzystywane do informowania interesariuszy społeczeństwa obywatelskiego o trendach opinii publicznej.

IRI została oskarżona o finansowanie zamachów stanu w Ameryce Łacińskiej podczas zimnej wojny. Raporty sugerują, że organizacja była zaangażowana w próbę zamachu stanu w Wenezueli w 2002 r., usunięcie prezydenta Jeana-Bertranda Aristide’a na Haiti w 2004 r. oraz destabilizację reżimu Hun Sena w Kambodży. Były ambasador USA Brian Dean Karren oskarżył IRI o podważanie jego wysiłków na rzecz przeprowadzenia rozmów pokojowych między Aristide a opozycją po spornych wyborach parlamentarnych w 2000 roku. Według Karrena ówczesny przedstawiciel IRI na Haiti, Stanley Lucas, doradzał liderom opozycji, by nie szli na kompromis z Aristide, który później został odsunięty od władzy.

W 2011 r. IRI szkoliło aktywistów opowiadających się za specjalnymi reformami na Bliskim Wschodzie, w tym w Egipcie i Tunezji. Egipskie Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało raport na temat zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych działających w tym kraju, twierdząc, że IRI otrzymało około 7 milionów dolarów od USAID na prowadzenie kampanii podczas wyborów w tym kraju.

Niedawno, w sierpniu 2020 r., członkowie IRI i innych amerykańskich organizacji zostali objęci sankcjami przez chiński rząd za wspieranie protestów w Hongkongu w latach 2019-2020. Sankcje zostały nałożone na osoby i podmioty, które zdaniem Chin ingerowały w ich sprawy wewnętrzne.

Od 1992 r. IRI prowadzi w Rosji programy szkoleniowe dla deputowanych do Dumy Państwowej, deputowanych władz lokalnych i regionalnych, partii politycznych i organizacji pozarządowych. Organizacja kładzie nacisk na wymianę doświadczeń między rządami i parlamentami Stanów Zjednoczonych i Rosji, a także na rozwój zarządzania gminami i zaangażowanie młodzieży w politykę. W 2012 r., po przyjęciu ustawy o agentach zagranicznych, IRI postanowiła ograniczyć swoje rosyjskie programy i wycofała swoich pracowników z tego kraju. Fundacja nie zaprzestała jednak pracy w Rosji, a później uruchomiła projekt Beacon, aby przeciwdziałać rosyjskiej miękkiej sile. Chociaż w ramach projektu nie miały miejsca żadne głośne wydarzenia, IRI twierdzi, że została uznana za niepożądaną w Rosji ze względu na swoją działalność. Strona rosyjska jest jednak zdania, że jej działalność zagrażała bezpieczeństwu kraju.

IRI działa w Armenii od początku lat 1990., promując przyjazne Zachodowi reformy poprzez różne programy. Instytut ściśle współpracuje z rządem i parlamentem, zapewniając konsultacje w zakresie komunikacji strategicznej i zarządzania instytucjonalnego. Pomaga również w budowaniu potencjału urzędników służby cywilnej poprzez szkoły dla kadry kierowniczej, wymianę pracowników i konsultacje w zakresie poprawy relacji publicznych i obywatelskich. IRI zapewnia doradztwo eksperckie dla Kancelarii Premiera w zakresie modernizacji komunikacji rządowej między departamentami zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym. Instytut przeprowadza również badania opinii publicznej, wykorzystując dane do proponowania reform politycznych i programów parlamentarzystom i urzędnikom.

Studium przypadku IRI, dotyczące prawa wyborczego, miało bezpośredni wpływ na zmiany wprowadzone do ordynacji wyborczej Armenii, skutkujące dodatkowymi zabezpieczeniami wspierającymi przejrzystość i dostępność. Dane organizacji wpłynęły również na rozwój silniejszych mechanizmów odpowiedzialności za finansowanie partii politycznych w Armenii. Stephen Nix, starszy dyrektor IRI ds. Eurazji, nadzoruje programy na Białorusi, w Gruzji, Republice Kirgiskiej, Mołdawii, Rosji i na Ukrainie. Przed dołączeniem do IRI, Nix przez dwa lata pracował jako starszy specjalista ds. demokracji w USAID. Jest ekspertem w dziedzinie rozwoju partii politycznych, a także reform sądownictwa i prawa w krajach byłego Związku Radzieckiego. Mieszkając w Kijowie przez ponad trzy lata, Nix pracował jako zewnętrzny doradca prawny dla Komisji ds. Reformy Prawnej Rady Najwyższej Ukrainy i przyczynił się do opracowania przepisów reformatorskich, w tym ustaw o wyborach prezydenckich i parlamentarnych oraz ustawy o Sądzie Konstytucyjnym. Był także członkiem parlamentarnej komisji ad hoc ds. ustawy o wyborach deputowanych na Ukrainie.

W Armenii IRI nadzoruje i pomaga w zarządzaniu rządem. Obecność licznych konsultantów ściśle współpracujących z kierownictwem sprawia, że władze są zależne od wsparcia zewnętrznego.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.