Czy Erdogan wpadł w śmiertelną pułapkę?

Opublikowano: 11.07.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2933

Niedawne zwycięstwo Recepa Tayyipa Erdoğana w wyborach na nową pięcioletnią kadencję prezydenta Turcji coraz wyraźniej wygląda na pyrrusowe, ponieważ ten kluczowy naród zostanie dosłownie zniszczony przez jego tak zwanych sojuszników z NATO, a przede wszystkim przez Waszyngton i londyńskie City.

Już teraz wyłaniają się zarysy owego zniszczenia. Jego celem jest gospodarka turecka. Mimo faktu, iż Erdogan prowadził zaciekłą kampanię przeciwko zjednoczonej sześciopartyjnej opozycji, która była po cichu wspierana przez administrację Bidena, to obecnie powołał gabinet, który – daleki od ratowania Turcji przed gwałtownie rosnącą inflacją – spowoduje rychły upadek tureckiej gospodarki, a wraz z nią możliwości Erdogana w kwestii odgrywania globalnej roli geopolitycznej. Biorąc pod uwagę dążenie Erdogana do dołączenia do krajów BRICS i jego odmowę otwartego przeciwstawienia się Rosji na Ukrainie, jasne jest, dlaczego podmioty anglo-amerykańskie starają się ostatecznie zneutralizować sprytnego prezydenta. Jest on po prostu elementem nieprzewidywalnym w NATO.

Kto kontroluje gospodarkę Erdogana?

Dwie najważniejsze osoby mianowane przez nowy rząd Erdogana to jego nowy minister finansów i nowy szef banku centralnego. I tu tkwi pułapka. Przez kilka lat Wall Street i londyńskie City prowadziły intensywne ataki spekulacyjne na lirę. Ich celem byli starannie dobrani przez Erdogana ministrowie finansów i szefowie banków centralnych, którzy przyjęli nieortodoksyjną politykę niskich stóp procentowych prowadzoną przez Erdogana. Jednym z rezultatów była stopa inflacji pod koniec 2022 r. przekraczająca 80%. Tylko dzięki nadzwyczajnym krótkoterminowym pożyczkom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji i Chin, Erdogan był w stanie nieco ustabilizować sytuację przed wyborami i osiągnąć poziom 39%.

Po zwycięstwie w drugiej turze wyborów, pod koniec maja, Erdogan ogłosił powołanie Mehmeta Simseka na stanowisko ministra skarbu i finansów. Simsek, członek AKP Erdogana, był wcześniej mianowany ministrem finansów w latach 2009-2015.

Następnie, pod naciskiem Simseka, Erdogan mianował 41-letnią turecko-amerykańską bankierkę i byłą dyrektor Goldman Sachs na Wall Street – Hafize Gaye Erkan, na stanowisko szefa Banku Centralnego Turcji. https://www.middleeasteye.net/news/turkey-simsek-erdogan-convinced-drop-interest-rates-policy

Simsek, który ukończył ekonomię w Exeter w Wielkiej Brytanii i posiada podwójne obywatelstwo brytyjsko-tureckie, jest byłym dyrektorem wykonawczym w amerykańskim banku inwestycyjnym z Wall Street – tj. Merrill Lynch w Londynie.

Erkan, pierwsza kobieta na stanowisku szefa tureckiego banku centralnego, jest podwójną obywatelką amerykańsko-turecką, która uzyskała doktorat z finansów w Princeton w 2006 r., gdzie studiowała badania operacyjne i inżynierię finansową. W tym samym czasie dołączyła do Goldman Sachs, gdzie pracowała przez dziewięć lat. W 2011 r. została dyrektorem zarządzającym Goldman Sachs.

Trzy lata później, w 2014 r., Erkan opuściła swoje wysokie stanowisko w Goldman, aby zostać dyrektorem wykonawczym młodego i agresywnego banku z San Francisco, tj. First Republic Bank, jako dyrektor ds. inwestycji. Tak, właśnie First Republic Bank. Zwiększyła tam dziesięciokrotnie aktywa będące w zarządzaniu tego dynamicznie rozwijającego się banku, zdobywając do 2021 r. tytuł współdyrektora generalnego First Republic.

Dziś jest rzeczą oczywistą, że First Republic pod kierownictwem Erkan był bardzo mętnym bankiem obsługującym wielkie firmy z Doliny Krzemowej i inne zamożne osoby fizyczne. Innymi słowy, była ona najwyraźniej głównym architektem głęboko wadliwego modelu ryzyka, który doprowadził do upadłości banku w maju 2023 roku. https://www.handelsblatt.com/finanzen/geldpolitik/neue-zentralbankchefin-eine-ex-managerin-der-first-republic-bank-muss-jetzt-die-lira-retten/29195700.html

Podobno opuściła bank First Republic kilka miesięcy przed jego bankructwem, być może przeczuwając katastrofę, którą stworzyła. 1 maja, First Republic został przejęty przez największy bank w USA, bardzo skorumpowany JP Morgan Chase – przy cichym wsparciu administracji Bidena. Erkan jest obecnie pozywana w pozwie zbiorowym za swoją rolę w owej katastrofie.

Wątpliwe referencje

Wszystko to jest jednak ignorowane, ponieważ na żądanie ministra finansów Simseka, Erkan zadecyduje o przyszłości tureckich stóp procentowych. Według poufnych doniesień zgodziła się ona na podniesienie aktualnych 8,5% podstawowych stóp procentowych do 25% w ciągu najbliższych miesięcy. Taka szokowa terapia stóp procentowych uczyniłaby z Paula Volckera umiarkowanego mięczaka.

W swoim pierwszym akcie urzędowania, 22 czerwca, Erkan podniosła kluczową stopę procentową tureckiego banku centralnego o 6,5%, co jest ogromnym wzrostem jak na normalne standardy, podnosząc ją do 15%, czyli prawie dwukrotnie. Obiecała, że to dopiero początek wielkiego odwrócenia ery niskich stóp Erdogana.

„Rynki” nie były zadowolone. „Spodziewały się” skoku do 25% podczas owego spotkania. Chcą krwi. Lira spadła po informacjach o stopach procentowych, a scena jest teraz przygotowana do zniszczenia tureckiej gospodarki realnej w interesie „ortodoksji” monetarnej. Jak dotąd, w tym roku lira spadła o ponad 20% w stosunku do dolara amerykańskiego. Od 2013 r. jej wartość spadła o 90%. Globalni spekulanci finansowi, tacy jak Goldman Sachs czy JP Morgan Chase, kontrolują obecnie turecką gospodarkę.

Erdogan wyraźnie dobił faustowskiego targu, aby zapewnić sobie reelekcję. JP Morgan „przewiduje”, że do końca roku stopa procentowa banku centralnego wyniesie 30%. Z Simsekiem i Erkanem mocno kontrolującymi turecką gospodarkę i kredyty, Erdogan nie będzie w stanie realizować strategii wzrostu gospodarczego, ani nawet realizować ambitnego programu rozwoju wydobycia ropy i gazu, który dałby mu większą swobodę działania.

Jak wiele lat temu miał stwierdzić Henry Kissinger – „kto kontroluje pieniądze, kontroluje świat…”. Na chwilę obecną wygląda na to, że Wall Street oraz londyńscy bankierzy kontrolują Turcję Erdogana. Jest to bardzo krytyczny moment dla niego i dla przyszłej geopolitycznej roli Turcji.

Autorstwo: F. William Engdahl
Źródło zagraniczne: WilliamEngdahl.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kazma 11.07.2023 17:48

    Przecież Erdogan chce w zamian za przyjęcie Szwecji do nato przystąpienia Turcji do eurokołchozu, co z daleka śmierdzi rozbiórką, wyprzedaniem i zniszczeniem tego pięknego i względnie jeszcze niezależnego kraju!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.