ChatGPT zaprojektował robota do zbierania pomidorów

Opublikowano: 16.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1657

Inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) wykorzystali ChatGPT-3 do zaprojektowania robotycznego ramienia do zbierania pomidorów. To pierwszy przykład użycia sztucznej inteligencji do pomocy w projektowaniu robotów. Eksperyment przeprowadzony przez Josie Hughes, dyrektor Laboratorium Obliczeniowego Projektowania i Wytwarzania Robotów na Wydziale Inżynierii EPFL, doktoranta Francesco Stellę i Cosimo Della Santinę z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie, został opisany na łamach „Nature Machine Intelligence”.

Naukowcy opisali korzyści i ryzyka związane z wykorzystaniem systemów sztucznej inteligencji (SI) do projektowania robotów. „Mimo tego, że ChatGPT to model językowy i generuje tekst, to dostarczył nam on istotnych wskazówek odnośnie fizycznego projektu i wykazał się wielkim potencjałem pobudzania ludzkiej kreatywności” – mówi Hughes.

Naukowcy najpierw „przedyskutowali” z ChatGPT samą ideę robota, określili, czemu ma on służyć, opisali jego parametry i specyfikację. Na tym etapie rozmawiali z SI na temat przyszłych wyzwań stojących przed ludzkością oraz robotów-ogrodników, które mogą rozwiązać problem niedoborów siły roboczej przy uprawie roślin. Następnie, korzystając z faktu, że ChatGPT ma dostęp do danych naukowych, podręczników i innych źródeł, zadawali mu pytania o to na przykład, jakimi cechami powinien charakteryzować się przyszły robot-ogrodnik.

Gdy już cechy te zostały opisane i zdecydowano, że chodzi o robotyczne ramię zbierające pomidory, przyszedł czas na zapytanie się sztucznej inteligencji o takie szczegóły jak np. kształt chwytaka oraz poproszenie jej o dane techniczne ramienia oraz kod, za pomocą którego byłoby ono kontrolowane. „Przeprowadzone przez SI obliczenia posłużyły nam głównie do pomocy inżynierom w implementacji rozwiązań technicznych. Jednak po raz pierwszy sztuczna inteligencja sformułowała tutaj nowe pomysły, mamy tutaj zatem do czynienia ze zautomatyzowaniem procesów wyższych poziomów poznawczych. Rola człowieka w całym procesie przesunęła się bardziej w stronę techniczną” – mówi Stella.

Naukowcy zwracają też uwagę na problemy związane z wykorzystaniem podobnych systemów. Są to zarówno podnoszone już wątpliwości dotyczące plagiatów czy praw autorskich, jak i np. pytanie o to, na ile innowacyjna jest sztuczna inteligencja i na ile ulega schematom. ChatGPT zaproponował ramię do zbierania pomidorów, gdyż uznał pomidory za najbardziej wartościową uprawę, dla której warto zaprojektować robota. To zaś może po prostu oznaczać, że wybrał tą roślinę, która jest najczęściej opisywana, a nie tę, która jest najbardziej potrzebna.

Pomimo różnych zastrzeżeń uczeni uważają, że podobne do ChatGPT modele językowe mogą spełniać niezwykle użyteczną rolę. „Specjaliści od robotyki muszą się zastanowić, jak wykorzystać te narzędzia w sposób etyczny i przynoszący korzyść społeczeństwu” – mówi Hughes.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: EPFL
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. bboyprezes 16.06.2023 12:19

    Ciekawe czy dostali dostęp do GPT bez ograniczeń. Normalnie w wielu pytaniach teraz chatgpt wydaje się okrojony jak praktykant z drugiego roku studiów, gdzie większość odpowiedzi zamyka się w wersjach:
    “musisz skontaktować się ze specjalistą”
    “wymaga to dużo obliczeń i jest skomplikowane”
    “nie mogę podać odpowiedzi ze względu na politykę OpenAI”
    i tak w kółko…

  2. hashi 17.06.2023 09:28

    ten czat GPT obecnie to poziom 7 latka który przeczytał wikipedie. Nie potrafi nawet pomnożyć 3 liczb, za każdym razem daje inny wynik. I wiem z czego to wynika to jedynie model językowy czyli daje wynik sąsiednich wyrazów na podstawie największej powtarzalności z ogromnego zbioru danych. On nie umie myśleć ani liczyć, daje tylko najbardziej powtarzalną próbkę. Nadaje się do prac czysto humanistycznych jako automat do obsługa klienta czy translator. Niestety wiele danych ściemnia i ma błędnych, do tego ma narzuconą lewacką propagandę i filtry. Aby wydusić prawdziwą odpowiedź na kontrowersyjne tematy trzeba się nakombinować. Ogólnie widać że jego główny cel to ogłupianie mas i pogłębienie idiokracji. Wersja 4.0 jest nie colepsza zwaszca do programowania. ale ma limity do iluś tam zapytań na godzinę. co i tak kosztuje 30$ mc.

  3. Fenix 17.06.2023 10:46

    Najwyższy czas obalić patentowanie . Wynalazca pasjonat tworzy dla swojego dobra w tym rozwoju ludzkości, nie dla zysku z patentów sprzedawanch i kupowanych. Na których wynalazca zazwyczaj traci, zyskują jedynie kupujący tzn. właściciele pieniędzy za patent , i to należy zmienić prawem. Właścicielami pieniędzy powinen być każdy z ludzi, pomocny w tym DOK. Wynalazcom człowiek dla własnej chwały ,i współpracujący z nim ludzie.

  4. Fenix 17.06.2023 11:26

    Od ChatGpt kupicie patent na pomidorowego robota , wy durnie patentowe!

  5. MasaKalambura 17.06.2023 13:49

    hashi, czat gpt jest w stanie napisać dość złożone teksty, w niemal 100, a te lepsze w ponad 100 językach świata, obejmujące bardzo szeroki zakres wiedzy ze wszystkich niemalże dziedzin nauki, rozumie (albo naśladuje rozumienie) kwestii poetyckich, filozoficznych i religijnych, jest w stanie przytoczyć lub streścić dzieła niemal wszystkich autorów, w szczególności anglojęzycznych, i to na poziomie conajmniej licealisty a bardzo często na poziomie studenta. Pisze od ręki programy komputerowe w niemal wszystkich językach programowania i potrafi je optymalizować. Jeśli to siedmiolatek, to genialny.

    I pamiętajmy, że mówimy o czatach udostępnionych szerszemu gronu ludzi za darmo, a przecież trwa rozwijanie kolejnych wersji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.